Škoda Auto

Škoda doladila nejsilnější diesel v historii. Premiéra se blíží

Škoda doladila nejsilnější diesel v historii. Premiéra se blíží
Zdroj: Škoda Auto

Když z Mladé Boleslavi přišla zpráva, že nové “eReSo“ nedostane benzínový motor, vyvolalo to jisté zklamání. Patří vůbec diesel do ostré verze, navíc do SUV? Parametry toho motoru ale nevypadají zas tak zle. Půjde o nejsilnější diesel ve více než stodvacetileté historii Škody. Automobilka dnes vzkázala, že Kodiaq RS je připraven.

Označení RS znamená Rally Sport a poprvé bylo použito v roce 1974 u soutěžních prototypů Škoda 180 RS a 200 RS. O rok později vyjelo “Porsche Východu“, sportovní kupé Škoda 130 RS, které si připsalo dvě vítězství ve své třídě v legendární Rallye Monte Carlo a vyhrálo i Rallye Akropolis.

Související obsah

Od roku 2000 se kombinací písmen RS označují nejvýkonnější sériové modely značky Škoda. A Kodiaq je první SUV ve skupině vyvolených. Je to taky první model, který dostane nové modernější logo RS s červeným písmenem “V“ navíc. “V“ znamená vítězství a už tradičně doplňuje původní písmena RS, nová červená barva má zvýraznit sportovní charakter a sílu.

Ostré SUV vyjede ve standardu s automatickou převodovkou a pohonem všech kol, ovšem pouze v dieselové verzi. Čtyřválcový vznětový motor s dvojitým přeplňováním a objemem 2,0 l ale dává poměrně slušný nejvyšší výkon 176 kW (239 koní) a maximální točivý moment 500 Nm.

Pro srovnání: Benzínová Octavia RS má výkon 169 kW (230 k), s dieselovým motorem 2.0 TDI pak 135 kW (180 k). Z nuly na sto se dieselový liftaback s manuálem rozjede za 7,9 vteřiny a maximální rychlost má na 232 km/h.

Zprávu, že je Kodiaq RS připraven pro světovou premiéru na říjnovém autosalonu v Paříži, Škodovka doprovodila fotkami, které ukazují jen zastíněnou siluetu vozu. Ani zesvětlení o moc víc neprozradí, leda tak modrou barvu a pár detailů:

Víc možná naznačily obrázky z červnového testování na Nordschleife, kde Kodiaq RS s lehkou kamufláží zajel rekordní čas ve vtipné kategorii sedmimístných SUV.

Kodiaq RS bude k dostání se sedmi i s pěti sedadly. Ty vpředu budou sportovnější než v klasické verzi. Nové logo je na dynamickém SUV použito hned na několika místech, to nejviditelnější je na mřížce chladiče. Přední nárazník bude mít agresivnější tvar a sportovní styl doladí speciální dvacetipalcová kola i zvýrazněné koncovky výfuku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události