Ferrari

Nové nejdražší auto světa! Proč za něj někdo dá miliardu?

A je to tu zase. Ferrari 250 GTO znovu překonalo rekord a o víkendu se stalo nejdražším autem které kdy bylo prodáno v aukci. Neznámý boháč za něj dal neuvěřitelnou částku 48,8 milionu dolarů, tedy v přepočtu přes miliardu korun.

Legendární Ferrari 250 GTO z roku 1962 se prodalo na aukci RM Sotheby's v rámci akce Monterey Car Week v Kalifornii. Aukční dům nezveřejnil, kdo tohle nádherné, byť "mírně" předražené auto koupil, ale ví se, kdo ho prodával. Greg Whitten, jeden z prvních zaměstnanců Microsoftu je teď o něco bohatší, než byl před víkendem…

Podle agentury Bloomberg dosud drželo aukční rekord jiné Ferrari 250 GTO vyrobené v roce 1963, které někdo koupil před čtyřmi lety za 38,1 milionů dolarů (přes 800 milionů korun).

Související obsah

Ty částky jsou neuvěřitelné, ale 250 GTO taky není žádným běžným auťákem. Vyrobeno bylo pouze 36 kusů. A to aktuálně nejdražší s číslem podvozku 3413 je jedním ze sedmi aut, která dostala o něco agresivnější karoserii podle designu známé firmy Pininfarina. A taky jedním z pouhých čtyř aut, která ještě upgradovala firma Scaglietti, další karosářská legenda z Maranella.

Zdokonalená karoserie byla nižší, širší a kratší. Auto dostalo větší kola, širšíí rozchod a ještě níž uložený motor. Tím pádem lépe sedí a perfektně se řídí.

Vyzkoušel si to třeba americký závodník Phil Hill, který s ním v 60. letech získal vavříny v legendárním závodě Targa Florio.

Ferrari 250 Gran Turismo Omologato vzniklo ve zlatém věku sportovních vozů a jeho skvělý třílitrový dvanáctiválcový motor i úžasný design pomohl italské značce na výsluní.

Související obsah

Tahle auta právem patří k pokladům a na každé aukci, kam se některé z nich dostane, padají rekordy. Ostatně i mimo ně jsou ochotni sběratelé platit neskutečné částky. A mnohdy ještě vyšší než v dražbách. Neoficiální rekord je tak ještě o hodně výš než ten, co padl o víkendu. Na začátku roku se údajně při privátní transakci prodalo 250 GTO z roku 1963 za 70 milionů dolarů (skoro 1,5 miliardy korun), kupcem byl americký byznysmen, sběratel a závodník David MacNeil.

V roce 2013 neváhal jiný soukromník za další GTO vyplatit 52 milionů dolarů (víc než 1,1 miliardy).

Tohle auto by si jistě rády koupily miliony lidí na světě, vyvolených je ale jen pár. Vlastní ho třeba módní magnát Ralph Lauren, bubeník Pink Floyd Nick Mason nebo dědic finančního impéria Goldman Sachs Peter Sachs.

Související obsah

Syn zakladatele amerického řetězce Wal-Mart Rob Walton, finanční magnát Anthony Bamford a zakladatelé hedžových fondů Tony a Lulu Wangovi…ti všichni mají ve sbírce dokonce dva kousky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události