Billboardy

Další slib: Nelegální billboardy od dálnici zmizí do konce roku

Jde to sice rychleji, ale pořád to hodně drhne. Billboardy v ochranném pásmu dálnic jsou nelegální už od září loňského roku, přesto jich spousta stále stojí. Teď přišlo ministerstvo s novým slibem – drtivá většina všech nelegálních reklam by měla zmizet do konce roku.

Odstraňovat reklamy se nyní daří výrazně rychleji, tvrdí ministerstvo dopravy. Z ochranného pásma dálnic bylo k dnešnímu dni odstraněno celkem 691 billboardů, to je zhruba polovina z celkového počtu. Zatímco od září loňského roku do srpna se v průměru odstraňoval jeden až dva billboardy každý den, nyní je to osm reklamních zařízení denně.

"Tímto tempem by do konce roku mohla zmizet kolem dálnic drtivá většina všech nelegálních reklam," prohlašuje ministerstvo.

Jenomže těch slibů bylo už několik – původně měly billboardy zmizet do konce loňského září. Vloni v prosinci se provozovatelé zavázali, že odstraní pět poutačů denně. Letos v květnu přislíbili odstranění všech nelegálních billboardů do konce léta…

Související obsah

Výsledek vidíme kolem dálnic sami. A bohužel hrozí další tragédie, tak jako v dubnu, kdy po nárazu do reklamního poutače na dálnici D11 zemřel nepřipoutaný řidič.

Související obsah

Většinu nelegálních poutačů skutečně odstranili sami majitelé, 94 kusů pak pracovníci středisek správy a údržby dálnic. Nejvíce reklam bylo odstraněno z dálnice D1, D11 a D2.

"Odstraňování bohužel nejde tak rychle, jak bychom si přáli, může za to liknavost některých majitelů, kteří neplní svou zákonnou povinnost. Rozhodně nešlo postupovat tak, že bychom po uplynutí zákonné lhůty pro odstranění reklamních nosičů mohli vzít pilku a jít odřezávat," říká ministr dopravy Dan Ťok.

Související obsah

Celkově bylo za necelý rok odstraněno z ochranného pásma dálnic mimo souvisle zastavěné území 691 reklamních poutačů. Jen na D1 zmizelo 442 reklamních zařízení, na D11 je pryč 128 billboardů a na D2 bylo odstraněno 98 reklam.

Pořád to je ale jen polovina, rok poté, co zákon stanovil provozovatelům povinnost poutače odstranit!

Ministerstvo vysvětluje, že postup podle zákona o pozemních komunikacích je administrativně velmi náročný.

Největší vlastník billboardů, společnost Czech Outdoor, se teď znovu zavázal odstranit do konce září dalších 184 reklamních zařízení. Dosud firma odstranila 477 billboardů z celkového počtu 661 kusů.

"Při jednání s Ministerstvem dopravy jsme dospěli ke konkrétnějšímu termínu demontáže zbylých reklamních ploch," říká Richard Fuxa, jednatel společnosti Czech Outdoor.

Zároveň tvrdí, že vlajka, kterou firma své billboardy polepila neměla být protestem, ale jakousi ochrannou řidičů před rozptylováním. "Připomínáme, že jsme průběžně již od loňského září naše plochy odstraňovali podle harmonogramu dohodnutého s ministerstvem, a navíc jsme hned na začátku platnosti zákona všechna reklamní zařízení, která měla být odstraněna, zakryli nekomerčním motivem české vlajky. Volba motivu byla záměrná, česká vlajka je natolik známá, že nepoutala zvláštní pozornost řidičů. Zcela jinak je tomu však u některých firem, například společnost A. C. E. Media. Ta nejen že plochy neodstraňuje, ale navíc je i nadále prodává klientům a kromě toho vede arbitráž s Českou republikou,“ upozorňuje Fuxa.

Jediné reklamní plochy, které mohou v blízkosti dálnic zůstat, jsou plochy v souvisle zastavěném území. Jde však jen o zlomek celkového počtu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Billboardy

Důležité Události