Parkování

Pokuty vybírali u špatné značky. Nejsou i u vás? PŘEHLED

Pokuty vybírali u špatné značky. Nejsou i u vás? PŘEHLED
Zdroj: Profimedia

Město Olomouc podle všeho dlouhou dobu vybíralo od řidičů neoprávněné pokuty za špatné parkování. Vyplývá to z nedávného rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS). Hlavní roli hrají značky, které označují placená parkovací místa.

Město Olomouc označilo svá placené parkoviště značkou, která dovoluje podélné parkování (na obrázku vlevo). O tom, že je třeba platit, informovala pouze bílá dodatková tabulka. A to byla chyba – placená parkoviště správně označují pouze značky, na kterých je kromě písmena “P“ přímo znázorněn i symbol parkovacích hodin (prostřední značka).

Další značka se symbolem parkovacího kotouče (na obrázku vpravo) pak označuje místo, kde je možné po určitou dobu parkovat bezplatně. U ní bílá dodatková tabulka určuje povolený čas parkování.

Na soud se obrátila řidička, které za parkování bez zaplacení dostala v Olomouci dvě pokuty: v říjnu 2015 a lednu 2016. Soudy ji daly za pravdu a špatné označení placených parkovišť teď definitivně potvrdil NSS. Na případ upozornil portál iDnes.cz s tím, že řidička pokuty platit nemusí. Původně ji magistrát vyměřil 2 500 korun a další tisícovku jako náklady řízení.

Související obsah

Takto vypadala špatně označená placená zóna v Olomouci. O tom, že parkování je zpoplatněno a omezeno na dvě hodiny, informovala jen dodatková tabulka:

Zdroj: Google Street View

"Ze žádného právního předpisu nevyplývá, že by dodatková tabulka mohla samostatně stanovit povinnost uhradit parkovné," cituje iDnes.cz z rozsudku.

V Olomouci sice už vloni značky vyměnili za správné, ale magistrátu případ přidělal dost dalších starostí – nejde jen o dvě zmíněné pokuty, ale možná o všechny pokuty, které městská policie v té době rozdala. A taky o to, že město podle všeho několik let vybíralo parkovné neoprávněně.

Související obsah

Městští právníci teď vyhodnocují následky, další postup by měl být znám v září.

A jak jsou na tom další krajská města, se podívejte v galerii:

Podle všeho je v krajských městech vše v pořádku. A co u vás? Pokud víte o špatně označeném parkovišti, pošlete nám fotku na zpravy@nova.cz.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Parkování

Důležité Události