Lego

Předjela vás stavebnice? V Kladně postavili pojízdné bugatti z lega

Motor, volant, sportovní sedačky, zrcátka, spoiler, prostě všechno… V kladenské továrně Lego postavili pojízdný model Bugatti Chiron ze stavebnice Technic. Spotřebovali na to víc než milion kostiček.

Šestnáct lidí repliku stavělo deset měsíců, to znamená, že vývoj a stavba zabrala přes 13.000 hodin práce. Ve čtvrtek se Bugatti Chiron projelo při veřejném debutu před italskou GP Formule 1 v Monze.

Související obsah

Funkční model v životní velikosti stojí na ocelové kostře a má originální kola od Bugatti a skutečné bezpečnostní pásy. Jinak je do detailů postavený z Lego Technic a pohání ho elektromotor z řady Lego Power Function.

Tyhle motůrky nejsou určeny pro něco tak velkého, takže nečekejte výkon skutečného hypersportu. V Legu propojili 2304 elektromotůrků a provázali je 4032 ozubenými kolečky, přesto má Lego Chiron pouze 5,3 koňských sil a dokáže jet rychlostí 30 km/h.

Skutečný Chiron má 300x větší sílu a maximálku elektronicky omezenou na 420 km/h…

Každopádně do auta z lega se normálně vejde pilot a může ho řídit jako běžný vůz. Jen jede dost pomalu a kochá se…

Karosérie je postavená z trojúhelníkových dílů tak, aby připomínala hladký povrch skutečného Chironu. Z kostiček lega je i kompletní interiér včetně sedadel a volantu. Auto má ze stavebnice i funkční světla, zadní spoiler a tachometr.

Testování probíhalo v červnu na zkušební dráze Ehra Lessien v Německu, kde byl při vývoji testován i skutečný Chiron. Za kostičkový volant usedl ambasador značky Bugatti, někdejší šampion 24hodinovky Le Mans Andy Wallace. “Nikdy jsem si nemyslel, že jednoho dne budu řídit auto z lega… Ale byl to skvělý zážitek,“ komentoval jízdu Wallace.

Už vloni v Legu postavili McLaren 720S z 280.000 kousků stavebnice. Model sice byl v životní velikosti, ale nebyl pojízdný.

Z lega už dřív vzniklo třeba BMW i8 nebo Volva XC90. Uvidíme, jestli postaví i Bugatti Divo, nového krále hypersportů, který se před pár dny poprvé ukázal veřejnosti.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Lego

Důležité Události