Bugatti Divo

Stovřeno pro extrémní výkon: Ukloňte se, Divo přebírá trůn

Stovřeno pro extrémní výkon: Ukloňte se, Divo přebírá trůn
Zdroj: Bugatti

Bugatti trumfuje samo sebe. Jen dva roky poté, co představilo hypersport Chiron, přichází s jeho nástupcem. Nové Bugatti Divo je rychlejší na okruhu i ve sprintu, je lehčí a hlavně ještě krásnější. Chcete vědět víc? Tady je představení nového panovníka.

V první desítce nejrychlejších sériových vozů už je jak Chiron, tak další Bugatti Veyron. Automobilka, která jen součástí koncernu VW, ale zbrojí dál.

Divo má nabízet tu nejlepší kombinaci výkonu, dynamiky, jízdních vlastností a luxusu. "Design musí být rozeznatelný, jako skutečné Bugatti," říká Stephan Winkelmann, prezident značky. A tak má Divo obří mřížku ve tvaru podkovy, linku protínající celé auto přes kapotu i střechu a typické boční linie na dveřích. "Jsou tři klíčové prvky, které potvrzují, že jde o Bugatti, i když nevidíte logo," dodal Winkelmann.

Ale Bugatti si asi jen tak nikdo nesplete. I díky speciální barvě Titanium Liquid Silver kombinované s petrolejově modrým karbonem.

Modrá brava pruhu a doplňků na karosérii hraje hlavní roli i v interiéru - na závodních sedadlech a volantu.

Je Divo jen vylepšený Chiron?

Rozzuřeného žraloka připomínající Divo vychází z Chironu ale povyšuje ho na další level. Oba vozy jsou stvořeny pro rychlost. Mají stejný motor: 8litrový W16 se čtyřmi turbodmychadly, který dodává neuvěřitelný výkon skoro 1500 koní. Divo je lehčí než Chiron, sice jen o necelých 35 kilo, ale na téhle úrovni rozhoduje každý gram.

Související obsah

Paradoxně má nižší maximální rychlost – tu mu v Bugatti omezili na 378 km/h, Chirona nepustila elektronika přes 420 km/h. Tento handicap bude ale Divo dohánět jinak, hlavně v zatáčkách. Má totiž nový aerodynamický paket, kterému vévodí o 23 % větší zadní křídlo než u Chironu.

Divo tak vygeneruje skoro 456 kg přítlačné síly, což je o 89 kilogramů víc než Chiron. Má taky tužší podvozek a lepší manipulaci v zákrutách.

Bugatti tvrdí, že díky tomu všemu Divo zajelo na slavném italském vysokorychlostním okruhu Nardo o 8 vteřin rychlejší kolo než jeho předchůdce.

A údajně je Divo o fous lepší i ve sprintu, z 0 na 100 km/h se dostane za 2,4 vteřiny, což by mělo být o desetinku rychleji než Chiron.

Proč taky rychle?

Že je na nový model po dvou letech od premiéry toho předchozího brzy? Ne pro Bugatti. Závod mezi výrobci hypersportů je neúprosný. Pinifarina finišuje svůj projekt PF Zero. Nový model chystají i u Koenigseggu, a to přesto, že jejich Agera RS drží aktuální rychlostní rekord mezi sériovými auty (445 km/h):

Související obsah

Divo navíc bylo příležitostí pro nového prezidenta Bugatti Stephana Winkelmanna, jak co nejdřív zapůsobit uvnitř firmy i navenek. Projekt Divo spustil na začátku roku, designéři a inženýři tak zvládli postavit auto za pouhých osm měsíců.

Proč Divo?

Zvláštní vůz potřebuje zvláštní jméno a v Bugatti využili vlastní historii. Je pojmenován podle Alberta Diva, francouzského závodního jezdce, který dvakrát zvítězil v závodě Targa Florio v letech 1928 a 1929 s Bugatti Type 35.

Kdo si ho může dovolit?

Od začátku bylo jasné, že tohle auto bude pro velmi úzký okruh zákazníků. Bugatti jich vyrobí pouze 40, přesto už má vyprodáno. Cenovka je skoro stejně závratná jako auto samo: 5 milionů eur, tedy necelých 130 milionů korun. Chiron je zhruba o 60 milionů levnější.

I proto se Divo poprvé ukázalo na akci určené hlavně pro smetánku, nedávné motoristické slavnosti Pebble Beach Concours d'Elegance v Kalifornii.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události