Auto

Po létě potřebuje auto vaši péči! 5 věcí, na které nezapomenout

Po létě potřebuje auto vaši péči! 5 věcí, na které nezapomenout
Zdroj: Škoda Auto

Extrémní teploty tohoto léta zanechaly stopy na vozidlech. Dlouhotrvající vystavení auta spalujícím slunečním paprskům poškozuje nejen lak, ale prakticky všechny funkční části – od pneumatik, přes brzdy, baterii až po čelní sklo. Experti proto doporučují kontrolu stavu vozidla.

„Řidiči by neměli odkládat kontrolu pneumatik a doplnění všech provozních kapalin. Oboje by sice mělo patřit mezi rutinní úkony, ale dlouhé období tropických dní z toho dělá velmi urgentní úkol,“ uvedl pro tvnoviny.sk provozní ředitel mezinárodní sítě autocenter Petr Vaněček.

Pět věcí, které po létě potřebuje vaše auto:

1. Vysoké denní teploty a velké rozdíly v teplotách mezi dnem a nocí můžou vést k celkovému snížení tlaku v pneumatikách. Při kontrole je potřeba vycházet z hodnoty doporučované pro konkrétní vozidlo podle manuálu, nikoli podle hodnot maximálního tlaku uvedeného na bočnici pneumatiky. Současně s kontrolou tlaku je dobré prověřit i hloubku dezénu, protože při vysokých teplotách se pneumatiky opotřebovávají podstatně rychleji.

Související obsah

2. I když zkušení řidiči chrání v průběhu léta lak vozidla před poškozením a vyblednutím připravkem s UV filtrem a interiér vozidla odpovídajícím zacloněním, ani tak se všem drobným škodám nevyhnou.

3. Při vizuální prohlídce vozidla po letní sezóně by se měli zvlášť zaměřit na čelní sklo, které ohrožují vysoké tepelné šoky, například v automyčce nebo při náhlé změně počasí s příchodem letní bouřky.

4. Dobré je domluvit si také návštěvu autoservisu k důkladnému prověření stavu brzd, baterie a startéru, případně změření bodu tuhnutí chladící kapaliny. Čím vyšší teplota, tím víc hrozí přehřátí brzdového obložení a brzdové kapaliny.

5. Návštěvu servisu by měli řidiči současně využít i na kontrolu klimatizace, která též vyžaduje pravidelnou péči a v průběhu léta byla v provozu pravděpodobně téměř nepřetržitě. Kabinový filtr by se měl měnit alespoň jednou za rok, občas je nutné doplnit chladící médium.
 

tbc, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události