Autoservis

Jak rychle vyčistit interiér auta? Přečtěte si tipy na správnou údržbu

Jak rychle vyčistit interiér auta? Přečtěte si tipy na správnou údržbu
Zdroj: Profimedia

Jak často uklízíte svoje auto? Interiér by měl projít očistou ideálně každý týden, nejen proto, že se v něm budete cítit lépe. Čištění přitom vůbec nemusí zabrat moc času. Máme pro vás pár triků, jak to udělat rychle a co možná s nejmenší námahou.

Auto je vizitkou majitele a o interiéru to platí dvojnásob. Pravidelnou údržbou zabráníte usazování staré špíny, nezavalíte si vůz hromadou nepotřebných věcí, a navíc vaše auto nebude tak rychle ztrácet svoji hodnotu. “Auta se zachovalými interiéry jsou prodejná rychleji a za vyšší ceny,” potvrzuje Pavel Foltýn z Auto ESA.

Nejlepší místo, kde si můžete sami rychle vyčistit interiér vašeho vozu je samoobslužná myčka, ideálně s dobře fungujícím vysavačem. Interiér by měl přijít na řadu až po umytí a vysušení karoserie utěrkou z mikrovlákna včetně mezidveřních prostorů. Pak si o vůz neušpiníte oblečení a ruce, a nezanesete špínu a vodu z mokré karosérie dovnitř.

Související obsah

Když máte umyté a suché auto, na řadě by mělo být luxování. Obvyklá cena u myčky je 10 korun za 5 minut. Záleží samozřejmě na znečištění, ale pravidelné týdenní luxování vás přijde většinou na jednu až dvě desetikoruny. Před vhozením mince do vysavače je dobré si auto připravit: Otevřít všechny dveře, vyndat koberečky, z přihrádek odstranit vše, co nechcete vysát, jako třeba mince, bižuterii nebo účtenky. Vyhoďte také všechny odpadky. Vyklepejte koberce a položte je vedle vysavače. Později se k nim vrátíte.

Luxování vysavačem s tlustou hadicí a velkou hubicí dost namáhá zápěstí. Pro snížení námahy je dobrým trikem držet hubici co nejníže u sací hrany a vtáhnout si do auta větší oblouk hadice. Nebude vám tolik páčit ruku. Myslete předem na to, že budete vysávat i v kufru, a zajíždějte k vysavači až na úroveň zadních dveří. Jen si nechte dostatek místa na úplné otevření.

Při luxování je také potřeba trochu myslet na prevenci proti krádežím a nenechávat válet mnohdy cenné věci kolem auta. Případné velké předměty z kabiny a drobnosti posbírané v autě zatím uložte do zavřeného kufru.

Začínejte na místě řidiče, které bývá nejvíce znečištěné. Sedačku si na to posuňte co nejvíc dozadu. Pak ji přemístěte vpřed a v očistě pokračujte u zadních sedadel. Následně prostrčte hadici autem na místo spolujezdce vpředu a postup luxování i posouvání sedaček zopakujte. Nezapomeňte vysát i vyklizené přihrádky.

Související obsah

Pokud máte velký kufr, sklopte zadní sedačky, vyluxujte část zevnitř a zbytek zvenku. Nakonec se vraťte k vyklepaným koberečkům. Vložte je dovnitř a suché čištění interiéru máte hotovo.

Nyní přichází na řadu vyždímané mikrovláknové utěrky. Nejvíce znečištěné bývají plastové části prahů. Na ně použijte utěrku, se kterou jste sušili karosérii. Na zbytek interiéru mějte připravenou druhou čistou a vlhkou utěrku.

Někdy není na myčkách jiná voda než ta, která stříká z tlakové pistole. Myslete na to a utěrku na interiér si navlhčete stíráním vody ze střechy auta hned po umytí. Vlhkou utěrkou přejeďte všechno, co v autě vidíte. Palubní desku, přístroje, páčky pod volantem, volant, řadící páku, manžetu řadící páky, sedačky, opěrky hlavy, kliky, čalounění dveří atd. Čištění skel zevnitř stačí jednou měsíčně. Jak na něj si řekneme příště.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události