Létající auto

Slovenské létající auto dorazilo do Číny. Na letoun se mění za 3 minuty

Létající automobil vyrobený slovenskou společností AeroMobil vyrazil na svou první cestu do Číny. Ne v celku, ale rozložený v několika bednách. Měl by se v listopadu představit na mezinárodním veletrhu v Šanghaji.

Nejnovější verze létajícího automobilu AeroMobil 4.0 STOL debutovala už vloni v Monaku, zatím ho ale firma neprodává. Na propagačním videu ukazuje přeměnu z auta na letadlo, ale samotný let ne. Podívejte se v úvodním videu.

Ve vzduchu se zatím představil jen prototyp předchozí verze AeroMobil 3.0 v roce 2015.

Slovenský výrobce očekává, že nejnovější verzi začne komerčně vyrábět v roce 2020. Vůz na zemi pohání elektromotor, který mu dokáže dodat rychlost až 160 km/h. Z nuly na sto zrychlí za zhruba 10 vteřin. Auto má rozměry 6 metrů na délku a 1,5 metru na výšku.

Na lehký letoun se dokáže změnit během tří minut. S rozevřenými křídly pak vypadá jako klasický ultralight. V letovém režimu ho pohání malý spalovací motor se zadní vrtulí. Letoun má rozpětí křídel 8,8 metru a podle výrobce potřebuje k vzletu i k přistání jen velmi krátkou dráhu. Ve vzduchu by měl na jednu nádrž urazit vzdálenost 750 kilometrů.

AeroMobil 4.0 se představí v rámci automobilové sekce šanghajského veletrhu CIIE, kde bude vystavovat na 70 společností ze 17 zemí světa. V Číně předvedou nejnovější technologie v oblasti automobilového průmyslu.

Firma AeroMobil sídlí na Slovensku, na vývoji ale spolupracuje mezinárodní tým několika desítek expertů. V současné době už chystají další verzi létajícího auta AeroMobil 5.0 VTOL, která by měla umět startovat i přistávat vertikálně. Zatím představili studii, vývoj by měli dokončit v roce 2025. Firma slibuje, že vozidlo splní veškeré předpisy pro silniční a leteckou dopravu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Létající auto

Důležité Události