Rychlostní rekord

Auto, nebo raketa? Turbinator překonal neuvěřitelných 800 km/h

Auto, nebo raketa? Turbinator překonal neuvěřitelných 800 km/h
Zdroj: Team Vesco

Tak tomu se říká divoká jízda! Speciál Vesco Turbinator II dokázal překonat rychlost 810 km/h a je tak neoficiálním králem tabulek nejrychlejších “aut“ s poháněnými koly. Podívejte se, jak jeho jízda v solných pláních probíhala. A to jak zvenku, tak přímo z kokpitu pilota!

Sledujte ručičku tachometru, třesoucí se kokpit a poslouchejte ten zvuk! Pilot speciálního vozu Vesco Turbinator II se dokázal hnát Solnými pláněmi Bonneville rychlostí 503.332 mil v hodině, tedy přes 810 km/h.

Jízda proběhla na začátku října v rámci tradiční akce superrychlých strojů Bonneville Salt Flats World Finals na oblíbené trati západně od amerického Salt Lake City.

Turbinatora II žene motor Lycoming T55 z vrtulníku Chinook s výkonem 5 000 koní, který pohání všechna čtyři kola. Tým Vesco stroj vyvíjí už několik let. Původní Turbinator měl “jen“ 3.750 koní. Ten současný je skoro 11 metrů dlouhý a má víc než šestimetrový rozvor, který mu dává větší stabilitu ve vysokých rychlostech. Tým se s ním prý cítí i na rychlost někde pod hranicí 1000 km/h.

Už nyní se Vesco Turbinator II může chlubit neuvěřitelným výkonem. Ale nejrychlejší "auto" to není. Neoficiální rekord drží jen mezi stroji se spalovacími motory a skutečným pohonem kol.

Jejich konkurenti s proudovými motory a raketovým pohonem jsou ještě o třídu rychlejší. Tyto vozy už ale nemají klasický motor  a pohon kol, protože by se jim při závratných rychlostech bortilo zavěšení. Pohání je proudové motory, takže jde v podstatě o letadla na kolech.

Související obsah

Proudové stroje převzaly vládu na začátku 60. let minulého století, kdy se o rekordy přetahovaly vozy Spirit of America se Zelenými monstry (Green Monsters). Hranici 1000 km/h jim nakonec vyfoukl někdo jiný - v roce 1970 ji právě u Bonneville poprvé pokořil legendární Modrý plamen (Blue Flame) s raketovým motorem o výkonu kolem 58 000 koní.

Současný absolutní rekord drží vozidlo Thrust SSC (Super Sonic Car) a jeho pilot Andy Green, který v roce 1997 jel, či spíš letěl rychlostí 1227,986 km/h. Tím jako první a zatím i poslední překonal se strojem jezdícím po pevné zemi rychlost zvuku.

Kříženec auta a bojové stíhačky měl dva motory Rolls-Royce Spey 202 z letounu F-4 Phantom. Zrychlil na 160 km/h za čtyři vteřiny a na 1000 km/h se dostala za neuvěřitelných 16 vteřin. Kola ze speciální slitiny hliníku musela vydržet 9 500 otáček za minutu.

Související obsah

Kdyby se měla přepočítat spotřeba Thrust SSC podle běžných aut, stroj by na každých sto kilometrů sežral 5 500 litrů paliva.

Jeho rekord platí už přes 20 let, proto si na něj brousí zuby řada posádek. Pilot Andy Green je součástí britského týmu, který už roky chystá vůz Bloodhound SSC. Ten by měl být schopen překonat hranici 1000 mil v hodině, tedy přes 1600 km/h. Zatím ale tým svůj šílený pokus odkládá, další termín vyhlásil na rok 2020.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události