Doprava

Experti varují! Čeká nás nejhorší víkend na českých silnicích?

Středa byla spolu s 11. srpnem nejtragičtějším dnem na českých silnicích v tomto roce. Zemřelo 7 lidí, z toho 3 chodci. Dopravní experti i proto varují před nadcházejícím dušičkovým víkendem, kdy za volanty usednou i sváteční řidiči.

Sedm. To je číslo, které silně zamávalo středečními policejními statistikami. Tři lidé zemřeli ve středních Čechách, dva na Královéhradecku, jeden na Plzeňsku a další v Praze. Stejný počet mrtvých byl letos jen 11. srpna. Od začátku roku vyhaslo na silnicích 464 životů, co je o 49 víc než vloni. Jen za uplynulý měsíc říjen policie eviduje 54 obětí.

Související obsah

A experti se obávají, že by smutná bilance mohla o víkendu pokračovat. Varují, že situaci o nadcházejícím dušičkovém víkendu zkomplikují i tzv. sváteční řidiči. Za volant usednou lidé, které čeká často i dlouhá vzdálenost při objíždění hřbitovů. A k nim se přidá další masa těch, kteří pojedou vyklízet chaty a chalupy.

Je třeba dbát za volantem zvýšené pozornosti, méně zkušení řidiči by se měli vyhýbat komplikovaným situacím, dopravním špičkám v pátek navečer, v sobotu po ránu a v neděli odpoledne a taky ranním mlhám nebo podvečernímu šeru.

Související obsah

"Pokud narazíme na méně zkušené řidiče, buďme tolerantní, protože nějaké projevy agrese rozhodně situaci nezlepší. A těm řidičům, kteří si nejsou tak úplně jistí za volantem a neradi jezdí v hustém provozu, lze doporučit, aby se vrátili domů už třeba v neděli dopoledne," doporučuje říká Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti ČR.

Sami řidiči potvrzují, co je teď nejvíc za volantem trápí. Třeba odpolední nízké slunce, které může svítit do očí. Nebo sychravé podzimní počasí a ranní mrazíky, které můžou přidělat problémy hlavně těm, co ještě nemají přezuto. A taky prý nedávná změna času, který mnohým rozhodil zažitý rytmus.

Související obsah

"Hlavně nespěchat. Každý to dneska fakt hrotí. Moc," říká jeden z řidičů v naší anketě.

A důležité je i správné svícení. “Rozhodně nepostačí denní svícení, protože to auto musí být viditelné i zezadu. Slunce je nízko na horizontem, je třeba včas si sklopit sluneční clonu. A rozhodně se vyplatí si vyčistit čelní okno zevnitř, protože se tam vytváří tenoučký mastný film a pokud do něho zasvítí slunce, tak se přední okno změní v podstatě ve žlutou oponu,“ dodává Roman Budský.

TV Nova / Ivan Berka, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události