Změna času

Pozor na změnu času! Pro řidiče může být posun nebezpečný

Pozor na změnu času! Pro řidiče může být posun nebezpečný
Zdroj: Profimedia

V noci na neděli si díky změně letního na zimní čas můžeme o hodinku přispat. Za volantem se může delší odpočinek hodit, někteří odborníci ale před obdobím po změně času varují – pro řidiče může znamenat velké riziko.

Změna času může na některé jedince působit negativně, mají problém se soustředěním, s ospalostí i zvýšenou únavou. S tím roste i riziko na silnicích - podle statistik Allianz pojišťovny po změně času roste počet nehod i výše způsobených škod. A to více než o čtvrtinu!

"Statistiky Allianz se zaměřují na počty dopravních nehod, u nichž může hrát roli menší soustředěnost, vykolejení z biorytmu doprovázeného poruchami spánku, oslabenou koncentrací, zpomalenými, či naopak unáhlenými reakcemi, nebo dokonce malátností a dalšími zdravotními indispozicemi," říká analytička Allianz pojišťovny Martina Červenková.

Související obsah

Podle ní narůstá počet nahlášených nehod v pěti bezprostředně jdoucích dnech po změně času. To je zároveň průměrná doba, kdy se organismus na změnu adaptuje. Proti běžným dnům eviduje pojišťovna po pousnu času přibližně o 25 % víc nehod.

Někteří řidiči sami v hlášení škody přiznali, že se po změně času necítili ve své kůži. Jedním z nich byl podle nahraného hovoru například řidič, kterého po změně času v poslední březnovou neděli v podvečer přepadl mikrospánek na trase mezi Olomoucí a Ostravou. Probudil jej až náraz vozu do svodidel.

Odborníci proto upozorňují řidiče, aby situaci po změně na zimní čas nepodceňovali. Nedělní hodina navíc přijde vhod, ale je to jen krátkodobá výhoda, která by se rozhodně neměla přeceňovat.

Související obsah

Posun času se může negativně projevit v odpoledních hodinách, kdy se bude podle hodinek dřív stmívat. A to potvrzují i zahraniční statistiky - během dvou týdnů po změně na zimní čas je počet podvečerních nehod vyšší než dva týdny před změnou.

Zatímco řada lidí dosud stíhala dojet domů z práce ještě za světla, teď budou muset řídit za šera nebo za tmy. A méně zkušení s tím můžou mít problém, nebo potřebují delší čas na to, aby si zvykli.

V Česku může nárůst nehod souviset i se zvýšeným provozem a jízdami "svátečních řidičů" v období Dušiček.

Související obsah

Podle dřívějšího průzkumu pojišťovny Generali 40 % šoférů považuje podzimní období za rizikové a čtvrtina potvrdila, že má problémy v souvislosti s přechodem z letního času na zimní - potýkají se se zvýšenou únavou, řeší poruchy spánku, někteří uvádějí i psychické či zdravotní obtíže.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události