řidičský průkaz

Desítky tisíc řidičů si musí vyměnit doklady. Do konce roku!

Desítky tisíc řidičů si musí vyměnit doklady. Do konce roku!
Zdroj: Mediafax

Řidičský průkaz si do konce letošního roku musí vyměnit ještě 140 tisíc lidí. Pokud nechcete stát fronty nebo riskovat pokutu, ověřte si, jestli nejste mezi nimi.

Letos končí platnost více než 650 tisíc řidičáků. Pro nový doklad si už přišlo 70 % motoristů, 140 tisíc lidí ale s povinnou výměnou dokladu pořád otálí.

V případě, že lidé nezažádají o nový doklad ve standardní lhůtě a usednou za volant s propadlým řidičským průkazem, riskují pokutu na místě do 2 tisíc korun, v případě správního řízení až 2 500 korun.

Související obsah

O výměnu řidičského průkazu je možné požádat tři měsíce před skončením jeho platnosti. K výměně je nutné donést doklad platný totožnosti a stávající řidičák. Při podání žádosti už žadatel nemusí předkládat papírovou fotografii, úředníci pořídí digitální. Výměnu dokladu je možné provést i zpětně. I v takovém případě je výměna ve standardní lhůtě zdarma. Pokud řidič využije vydání v expresním termínu do 5 dnů, bude ho výměna stát 700 korun.

Související obsah

Mezi nejvytíženější kraje patří Praha, Středočeský a Jihomoravský. Z hlediska věku se potom výměna týká nejvíce řidičů ve věkové skupině 61 a více let, ve věkové skupině do 30 let jich je naopak nejméně.

Související obsah

Výměnu řidičského průkazu je od července možné provést na jakémkoli úřadě s rozšířenou působností. Během října tuto možnost využilo 12 procent motoristů. Seznam všech úřadů je k dispozici v interaktivní mapě Ministerstva dopravy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu řidičský průkaz

Důležité Události