Auto

Bič na vybržďovače! Kamery pomáhají policii s piráty silnic

Tisíce řidičů už svá auta vybavily kamerou se záznamem. Všichni tvrdí, že je to pro jejich bezpečí a proto, aby měli v případě potřeby nějaký důkaz. Ale pozor. Zákon dovoluje pořídit takový záznam, ale s jeho případným zveřejněním už je to mnohem složitější.

Nebýt kamery v autě, které nebezpečný řidič minulý týden opakovaně vybržďoval, policisté by měli se zjišťováním jeho totožnosti nepoměrně víc práce. Jen těžko by se mu také prokazovaly všechny hazardní manévry, které během několika minut provedl.


I v dalším případě pomohl policii s vyšetřováním záznam ze silnice. Vše odstartovalo tím, že nedaleko Uhříněvsi řidič kabrioletu předjel jiné auto. To ale druhý řidič neunesl, kabriolet předjel, vybrzdil, i se synem vyběhli z auta a začali řidiče bít. Potyčka pak pokračovala uprostřed silnice.


Díky záznamu z kamery dopadli policisté i řidiče, který v červenci u České Skalice předjížděl přes plnou čáru a odbočovací pruh, a pak málem natlačil auto za sebou do protijedoucího kamionu.

Související obsah


Právě záznamy jsou pro policii důležitým důkazem. “Vítáme to, je to pro nás důležité. Záznamy nám pomáhají při objasňování skutkových dějů, například nehod nebo dalších trestných činů,“ řekl mluvčí policie Jan Čížkovský.


Jenže je tu i zákon o ochraně osobních údajů. Účelem pořízení záznamu musí být ochrana majetku, zdraví a života osob. Za zveřejnění takového záznamu například na internetu hrozí pokuta. Poskytnout ho totiž lze pouze pojišťovně, soudu nebo policii.

Související obsah


Právě na nich potom je rozhodnout, jestli je v zájmu spravedlnosti použít záznam nezákonného jednání důležitější než zákon o ochraně osobních údajů. “Pokud tam je dopravní nehoda nebo jiná trestná činnost, je to ohledně přiměřenosti určitě důležitější,“ zhodnotil právník Zbyněk Čermák.


Za zveřejnění záznamu k jinému, než veřejně prospěšnému účelu, hrozí desetitisícová pokuta. V některých evropských zemích jsou ale pravidla ještě mnohem přísnější. Mít kameru v autě je zakázáno například v Portugalsku, Lucembursku nebo ve Švýcarsku. V Rakousku vás snímání cesty před vámi může stát klidně i čtvrt milionu.
 

Filip Pultar, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Auto

Důležité Události