žebříček

Kdo dnes dělá nejspolehlivější auta? VELKÉ SROVNÁNÍ značek

Kdo dnes dělá nejspolehlivější auta? VELKÉ SROVNÁNÍ značek
Zdroj: Profimedia

Jaké značky aktuálně vládnou žebříčkům spolehlivosti? Neohroženě vládne Asie. Podle posledních velkých srovnání a průzkumů jsou to v Evropě i v USA hlavně japonská auta. Naopak na chvostu jsou tesly a překvapivě i volva.

Britský magazín What Car? každoročně zveřejňuje velké srovnání maximálně tři roky starých aut. V tom posledním hodnotilo 14 200 lidí svoje vozy podle počtu a rozsahu závad, které museli za 12 měsíců řešit. A hodnotí se i náročnost a cena opravy.

Která značka vychází z průzkumu nejlépe? Průměrné skóre nad 90 % získaly jen Lexus a Mitsubishi, těsně pod 90 % je Toyota. Škodovky se umístily zhruba uprostřed celkového pořadí. Bídné hodnocení dostaly vozy značky Jeep a výsledkem se nemůžou chlubit ani Land Rover, Tesla a Nissan.

Zajímavé jsou také například výsledky italské značky Alfa Romeo, Britové ji hlavně díky novým modelům Giulia a Stelvio posunuli hodně vysoko. Slušné hodnocení pro Mini dokazuje, že spojení s BMW v roce 2000 cooperům prospělo.

Podívejte se na žebříček What Car?:

O spolehlivosti konkrétních modelů v jednotlivých třídách jsme psali zde:

Související obsah

Také podle amerického hodnocení Consumer Reports jsou nejspolehlivější Lexus a Toyota, tedy značky patřící do stejného konsorcia. V americkém žebříčku jsou vysoko i další “Japonci“ Mazda, Subaru a Infinity, což je zase luxusní značka Nissanu. Mezi ně se vklínila ještě korejská Kia. Slušné hodnocení Američanů si vysloužila i Mazda, která v Británii byla až za Škodovkou. A výrazně lepší výsledky tam má i samotný Nissan.

Barevná čísla znamenají průměrný výsledek na stobodové stupnici, u každé značky je kromě průměru zároveň uvedeno i nejnižší a nejvyšší hodnocení:

Až v druhé půlce amerického žebříčku se umístily všechny značky, které jsou v USA doma. Bídně dopadl hlavně Cadillac a Tesla, která tak patří na dno na obou stranách oceánu hlavně kvůli hrůzným výsledkům modelu X.

Poměrně překvapivé jsou špatné výsledky Volva. Podle Američanů hlavně model S90 připíchl švédskou značku na úplné dno, v britském srovnání dopadla jen o trochu lépe. Mezi nejčastější problémy nových modelů Volva patří zamrzání displejů, závady klimatizace, nežádoucí vrzání v interiéru a u sedanu S90 bohužel i klepání motoru.

Consumer Reports hodnotí spolehlivost 29 značek, které se v USA prodávají a zároveň tam mají na trhu alespoň dva modely. Škodu proto v tamním srovnání nenajdeme. Průzkum odráží informace od motoristů o víc než půl milionů aut z modelových let 2000 až 2018, dohromady to dává víc než 300 modelů.

Související obsah

Žebříčky samozřejmě nemusí nutně znamenat, že vaše auto za pár dní skončí v servisu. Na druhou stranu přímé zkušenosti řidičů jsou cenné a minimálně umístění na špičce či naopak na dně celkového pořadí už o něčem vypovídá.

Consumer Reports má zároveň obecný vzkaz, aby se řidiči vyvarovali zbrusu novým nebo čerstvě modernizovaným modelům, které právě vstoupily na trh. Vždy je lepší rok či dva počkat a dát výrobcům čas na “vychytání much“.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události