Kamion

Záhadné tlačítko. Ani zkušení kamioňáci neví, k čemu slouží

Záhadné tlačítko. Ani zkušení kamioňáci neví, k čemu slouží
Zdroj: Facebook

Otázka je jednoduchá: Co znamená zvláštní symbol na palubní desce? Řešení už tak jednoduché není. Hledají ho profíci na specializovaných fórech u nás i v zahraničí, ale jednoznačnou odpověď se dohledat nepovedlo. Kdo záhadné tlačítko rozluští?

“Když to zmáčkneš, tak si prdneš, až se ti zkroutí noha....“

“Přejetá žába!“

“To zapíná interdimenzionální tunel.“

Podobných “rad“ se dočkal řidič kamionu, který se na význam symbolu zkusil zeptat kolegů v jedné z kamioňáckých skupin na sociálních sítích. A dostal i další, o dost peprnější odpovědi. Pro příklad: “To tě upozorní, abys ho nezapomněl včas vytáhnout...“

Šofér našel tlačítko na palubní desce přes 15 let starého tahače Renault Premium, ke kterému už chybí manuál.

Jak se ukázalo, rozluštit význam tlačítka není snadné ani pro profíky. Kromě více, či méně vtipných komentářů se sešlo i několik dobře míněných rad. Všechno jsou to ale jen tipy, zaručené rozluštění záhadného symbolu zatím nikdo nenabídl.

“Určitě to bude předehřev paliva nebo vstřiku,“ míní jeden z řidičů.

“Snímač hladiny oleje,“ tipuje další.

“Taky by to mohlo být, pročištění trysky AdBlue,“ zní jiná rada.

“Je to na vypnutí vypalování filtru pevných částic. Když ti to začne vypalovat a ty máš třeba najet na halu tak to zmačkneš a přestane to vypalovat...“ přichází další tip.

Související obsah

Stejný symbol se objevuje i na dalších fórech kamioňáků i v zahraničí. Na jednom z nich řešili chybové hlášení palubního systému, ve kterých se podivná tryska také objevuje.

 

Znázorněné závady souvisí s monitorováním emisí a poruchami vstřikovačů. Možností je ale spousta.

Nejpravděpodobnější tedy je, že tlačítko skutečně souvisí se vstřikováním: mohlo by jít o některý ze systémů předehřívání, které se do kamionů montují i dodatečně. Existují zařízení pro předehřev oleje, hydrauliky, paliva či chladící kapaliny nebo baterií.

Dokáže někdo tlačítko rozluštit a poskytnout jednoznačnou odpověď?

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Kamion

Důležité Události