Automobilky

Tučné vánoční bonusy: V Boleslavi prémie, v Nošovicích plat navíc

Tučné vánoční bonusy: V Boleslavi prémie, v Nošovicích plat navíc
Zdroj: Škoda Auto

Největší automobilky, které vyrábějí v Česku, kolem Vánoc výrazně přispějí do rodinných rozpočtů svých zaměstnanců. Škodovka už vyplatila štědrou prosincovou mzdu navýšenou o bonusy, Hyundai přidá v lednu výroční plat navíc.

Zaměstnanci automobilek mají příjemný vánoční čas. V mladoboleslavské Škodě Auto odboráři vyjednali k platu mimořádnou vánoční prémii 12 tisíc korun. V prosinci navíc automobilka vyplácí druhou část zaručeného bonusu. Na výplatních páskách zaměstnanců se tak objevilo kolem 70 – 100 tisíc korun hrubého.

"Kromě 12tisícové prémie obdrží zaměstnanci s prosincovou mzdou také druhou polovinu takzvaného zaručeného bonusu, který v minulosti prosadily odbory jako trvalý bonus pro zaměstnance bez ohledu na stav hospodaření firmy. První polovina se vyplácí v červnu a druhá právě v prosinci ve výplatě za listopad," vzkázal týdeník Škodovácký odborář.

Související obsah

Odbory vyjednaly už na jaře slušné zvýšení mezd: o 12 procent u základních tarifů i u takzvané korunové hodnoty osobního ohodnocení. Zároveň se tím zvedl i zaručený bonus, který se po třech měsících práce ve firmě vypočítává zaměstnancům ze mzdy. Automobilka ho vplácí na dvakrát – před letními dovolenými a právě před Vánoci.

Průměrná mzda tarifního zaměstnance ve Škodě Auto díky navýšení přesáhuje 50 000 korun.

V Nošovicích jednání odborářů s vedením firmy skončilo po šesti kolech právě v předvánočním období. Jako dárek dostanou zaměstnanci nový dodatek kolektivní smlouvy, který jim příští rok zvedná základní mzdy o 9,1 % a v dalším roce o 8,8 %. Proporčně se navýší i všechny bonusy a příplatky, odvozené od základní mzdy.

Společnosti Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) v pondělí zároveň informovala, že v lednu vyplatí mimořádný bonus k 10. výročí zahájení sériové výroby, a to ve výši 100 % základní mzdy každého pracovníka. Lidem vzkázala, že jim děkuje za "trvale vysoké pracovní výkony, nasazení a také za flexibilitu a pochopení, s jakým přistupovali k obsazování mimořádných směn."

Od ledna navíc vstoupí v platnost už dříve přijaté rozhodnutí o pěti týdnech dovolené pro všechny zaměstnance (dosud na ně měli nárok až po odpracování dvou let).

Průměrný hrubý příjem v nošovické automobilce byl letos u dělnických profesí cca 38.500 korun a za celý závod 42.000 korun měsíčně. U nejběžnějších pozic se tak základní platy zvednou od ledna zhruba o 5.000 měsíčně.

Mzdy se navyšovaly už v létě, kdy HMMC přidávalo o 5 % základního platu.

Škoda Auto ve třech výrobních závodech v Česku zaměstnává zhruba 30 000 lidí. Hyundai v továrně v Nošovicích kolem 3300.
Vánoční prémie vyplácí i společnost Iveco, která ve Vysokém Mýtě vyrábí autobusy a zaměstnává na 3700 lidí. Průměrný motivační bonus pro lidi, kteří pro firmu pracují celý rok, dosahuje 17 320 korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Automobilky

Důležité Události