PSA

Toyota uklidňuje: Výrobu v Kolíně nepustí ani po odchodu Francouzů

Toyota uklidňuje: Výrobu v Kolíně nepustí ani po odchodu Francouzů
Zdroj: Profimedia

Automobilky PSA Group a Toyota ukončily spekulace, co bude se společnou kolínskou automobilkou TPCA, kterou od ledna 2021 Toyota kompletně převezme. Toyota v ní bude dál vyrábět vozy pro obě společnosti. Skupina PSA bude dodávat Toyotě nový C-Van.

"Toyota plánuje pokračovat ve výrobě a udržet pracovní místa v kolínské továrně," uvedl mluvčí TPCA Tomáš Paroubek. V Kolíně pracuje v současnosti zhruba 2700 lidí.

Automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) je nyní společným závodem Toyoty a francouzské skupiny PSA. V Kolíně vyrábí miniauta Toyota Aygo, Peugeot 108 a Citroen C1. Majetkovou kontrolu převezme Toyota od ledna 2021.

Udržet by zatím měla minimálně výrobu Ayga a C1. Objevily se spekulace, že by se ve středních Čechách mohl vyrábět i další model Toyoty, konkrétně nová Corolla. Automobilky ale další úpravy ve výrobě nechávají bez komentáře.

Související obsah

Informace o plánovaném ukončení spolupráce PSA a Toyoty v jejich společném kolínském závodě se před časem objevily ve francouzském tisku. Mluvčí PSA tehdy jen sdělil, že původní dohoda o společném podniku v Kolíně podepsaná v lednu 2002 zahrnuje klauzuli, která umožňuje každému z partnerů přehodnotit své postavení v daném okamžiku.

Klauzuli nyní zmínil i Paroubek. Podle něj se kolínská TPCA po převzetí Toyotou stane součástí společnosti Toyota Motor Europe (TME) a připojí se k dalším sedmi závodům, které firma provozuje v Evropě.

Související obsah

PSA a Toyota se podle mluvčího rovněž dohodly, že PSA od konce roku 2019 rozšíří vozový park, který dodává Toyota na evropské trhy, o nový C-Van. PSA ho ale nebude vyrábět v Česku, nýbrž ve Španělsku.

Kapacita kolínského závodu je 330.000 aut ročně, což je strop, kterého závod dosáhl v roce 2009. Ve společnosti pracuje zhruba 2700 lidí, firma je jedním z největších exportérů v Česku a zároveň největším zaměstnavatelem v kolínském regionu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu PSA

Důležité Události