Elektromobily

Elektromobily dobývají Česko. Jaké kousky se dají najít v bazarech?

Elektromobily se začínají prosazovat i na českých silnicích. Řidiče láká hlavně jejich levný provoz, horší už je ale jejich cena. Ta mnohdy překračuje i několik milionů korun za nový kus. Lidé se proto po elektromobilech začali rozhlížet v autobazarech. Tam se dají sehnat i za zlomek pořizovací ceny.

Na silnicích po celém světě jezdí už víc než tři miliony aut poháněných elektřinou. Stát v následujících měsících plánuje podpořit větší rozvoj elektromobility i u nás. Po elektromobilech je mezi řidiči celkem slušná poptávka – a začali je hledat i v autobazarech.

“Minulý rok jsme jich prodali okolo padesáti kusů, tento rok to je už dvojnásobek,“ potvrzuje Stanislav Gálik, ředitel inovací AAA Auto.

“Každý den registrujeme poptávku po hybridech, tedy jak už po kombinovaných vozech, kde je i spalovací motor, tak i po čistě elektrických vozech,“ doplňuje Pavel Foltýn z Auto ESA.

Související obsah

Řidiči prý oceňují nejen levnější provoz vozu, kdy podle odborníků kilometr jízdy stojí zhruba padesát haléřů. Pro porovnání v benzínovém autě to jsou necelé dvě koruny.

“Je to svým způsobem budoucnost a skutečně uvažuji o tom, že bychom si pořídili nějaký elektromobil. Je možné i parkování zdarma po Praze, což je jedna z výhod,“ vysvětluje jeden ze zájemců o elektromobil Jiří Hamer.

Ojetý elektromobil v autobazaru vyjde i o stovky tisíc korun méně než nový model, který může stát i několik milionů. Právě kvůli úspoře řidiči přicházejí do bazarů stále častěji.

Související obsah

“Častokrát můžeme vidět tu cenu klidně i poloviční, je to hlavně z toho důvodu, že zákazníci ještě mají velmi málo zkušeností s tím, jak se ojetý elektromobil chová, tím pádem je i větší obava jaká ta budoucnost bude a ta cena klesá výrazně,“ popisuje Gálik.

Někteří prodejci ojetých aut nabízí i možnost výměny vozu do sedmi dnů - pokud by tedy zákazník zjistil, že mu elektromobil nevyhovuje, má šanci si ještě pořídit auto na benzín nebo naftu.

Ideální je v bazaru najít takový kousek, který má baterii ještě v záruce. Vzhledem k tomu, že většina takových vozů přišla na trh teprve nedávno, není to zase takový problém. A vybírat tam, kde vás nechají elektrické auto pořádně otestovat a vyzkoušet si jeho reálný dojezd na jedno nabití. Kromě parametrů, které rozhodují při koupi klasické ojetiny, sledujte u elektrických aut i výkon a kapacitu baterie udávanou v kilowatthodinách (kWh). I to rozhoduje o výsledné ceně.

Jaké kousky se dají sehnat v českých autobazarech? Podívejte se na náš výběr na následujících stránkách:

Nissan Leaf je mezi elektromobily pojem, i proto patří k dražšímu zboží. Vůz s výkonem 110 kW vyrobený v letošním roce s minimálním nájezdem se dá pořídit pod 900 tisíc korun. Tři roky starý Leaf s výkonem 80 kW, který má nalétáno přes 13.000 km stojí v bazaru už “jen“ 460 tisíc. Za sedm let starý kus dáte cca 320 tisíc korun.

Zdroj: Nissan

BMW i3. Zánovní maličké elektromobily od BMW, které mají na tachometru kolem osmi tisíc najetých kilometrů stojí mírně pod milion korun. Dva roky starý dobře vybavený vůz se dá pořídit za 740 tisíc, elektromobil z roku 2015 s nájezdem necelých 13 tisíc km už za 600 tisíc. Záleží také na výkonu, slabší a starší varianty mají výkon 75 kW, ty nejsilnější 125 kW.

Malý Fiat 500e z roku 2016 s koženým interiérem a nájezdem 11076 km je v prodeji za něco málo přes 470 tisíc. Tři roky starý vůz s trojnásobným nájezdem už vyjde na 400 tisíc, sehnat se dá i verze z roku 2015, která stojí pod 400 tisíc korun. Elektrický Fiat může mít výkon 70 kW – 83 kW.

Za elektrický Volkswagen e-Golf s výkonem 100 kW vyrobený letos dáte cca 900 tisíc podle najetých kilometrů. Čtyři roky stará verze s výkonem 85 kW přijde na necelých 600 tisíc.

Zdroj: Volkswagen

Volkswagen e-Up! je menší a taky o něco levnější. Například tři roky staré elektroauto s nájezdem 11.000 km stojí 450 tisíc.

Mezi levnější varianty patří starší Citroëny C-Zero. Šest let starý vůz s výkonem 49 kW, který najezdil cca 25.000 km bude stát kolem 250 tisíc korun.

Peugeot iOn z roku 2015, který má najeto údajně poctivých 24.000 km. Baterie je ještě v záruce. Výbava slušná. Cena: 300 tisíc korun.

Další z rodinky malých francouzských elektromobilů, který se dá pořídit v bazaru – Renault Zoe. A cena není závratná. Pět let staré auto s nájezdem 7.000 km vyjde na 130 tisíc.
 

Opel Ampera se v nabídce ojetých elektromobilů neobjevuje moc často. Tenhle kousek je dovezený z Nizozemska, najeto má 25.000 km a vyrobený byl v roce 2015. Stojí 485 tisíc korun. Nové ampery mají víc než dvojnásobnou cenu.

Občas se v autobazaru zalesknou i tesly. Tady už je ale potřeba i u ojetin počítat s cenovkou přes milionu korun. Třeba nadupaný Model S 85 s výkonem cca 284 kW se dá pořídit od 1,2 milionu, i když má od roku 2015 naježděno 135.000 km. Na druhou stranu je to špičkově vybavené auto. Ale dají se pořídit i ještě výkonnější a samozřejmě taky dražší kousky.

V nabídce ojetin bývají občas i dost netradiční kousky. Jako například tohle vozítko pro dva za 85 tisíc korun. Dá se v něm jezdit jen s řidičákem na motorku. Počítejte ale se slabým výkonem 4 kW a maximálkou kolem 40 km/h, vozítko je vhodné do města a na kratší přejezdy.

Další slaboučké městské elektrovozítko. Tříkolka byla vyrobena v letošním roce, má výkon 1,5 kW a možná z ní vytáhnete i k 50 km/h. Na jedno nabití z klasické zásuvky ujede 70 km. Majitel ji prodává za 120 tisíc, nebo je ochoten ji vyměnit za auto.

TV NOVA / TN.cz,
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události