Robot

V Hyundai zkřížili auto a zvíře. Neuvěřitelný koncept umí chodit

V Hyundai zkřížili auto a zvíře. Neuvěřitelný koncept umí chodit
Zdroj: Hyundai

Může zasahovat jako záchranářský robot při přírodních katastrofách nebo v budoucnu sloužit jako městský taxík. Jmenuje se Elevate a jde o koncept chodícího stroje, který automobilka Hyundai představila na nedávném veletrhu spotřební elektroniky (CES) v Las Vegas.

Koncept jihokorejské automobilky Hyundai kombinuje výhody auta s vlastnostmi zvířete. Vozítko totiž dostalo robotické nohy, které mu umožní zdolávat nejnáročnější terén.

Hlavním úkolem by tak měla být záchrana lidí z nepřístupných oblastí například v případě přírodní katastrofy. Robotický záchranář by se k obětem mohl dostat přes sníh, plameny, trosky i rozvodněné toky, a to velmi rychle.

Díky modulární konstrukci může být navíc kabina snadno a rychle vyměněná za jiný typ, podle toho, při jaké operaci bude Elevate zasahovat.

Elektrický stroj se složenýma nohama umí jezdit jako běžné vozidlo, na dálnici prý umí vyvinout stejnou rychlost. Ale v Hyundai ho zároveň postavili tak, aby byl rychlejší, účinnější a odolnější než terénní auta.

Čtyři robotické nohy umožňují kromě jízdy i chůzi a lezení, spodní část se může otáčet v jakémkoli směru a možnosti pohybu rozšiřují klouby na nohou. Elevate se pohybuje buď v režimu „plaz“, kdy jsou nohy roztažené po stranách kabiny, nebo “savec“, kdy nohy kráčí klasicky před a za tělem.

Automobilka Hyundai zároveň Elevate prezentovala jako vozítko, které by mohlo fungovat jako taxík nebo ve městech přepravovat postižené osoby a dostat je například tam, kde chybí nájezdové rampy pro invalidní vozíky.

Související obsah

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události