Tesla

Záchrana nebo zkáza? “Levný“ Model 3 může připlout do Evropy

Záchrana nebo zkáza? “Levný“ Model 3 může připlout do Evropy
Zdroj: Tesla

Americká Tesla konečně má povolení a může začít prodávat elektromobil Model 3 v Evropě. Vůz prošel novým testováním WLTP a splnil i bezpečnostní požadavky. Nyní tak dostal souhlas s uvedením na evropský trh. Tesla ho získala v Nizozemsku.

Sedan střední třídy Model 3 je pro americkou automobilku zásadní. Výrobce srazil cenu a chce s tímto elektromobilem oslovit mnohem větší podíl zájemců než s předchozími dražšími vozy. A teď to konečně může rozbalit i v Evropě.

Tesla dostala povolení od nizozemského úřadu pro silniční dopravu (RDW). "Model 3 splňuje požadavky pro schválení na evropských silnicích," potvrzuje RDW. Licence udělená v jedné z členských zemí platí pro celou EU.

Související obsah

Dodávky do Evropy mohou začít už v únoru, podle belgických médií má z amerického San Franciska připlouvat až 3000 vozů týdně do přístavu Zeebrugge, odkud budou distribuovány po celém kontinentu.

Tesla zatím Model 3 úspěšně prodává v USA, evropský trh by se pro ni ideálně mohl rozjíždět v době, kdy poptávka v Americe začne postupně opadat. Firma by také získala náskok před evropskými automobilkami, které do elektrifikace investují ve velkém, ale hlavní ofenzívu na trhu teprve chystají.

Zároveň si však Tesla může pořádně zavařit. Po předchozích problémech musí šetřit, zároveň ale bude muset pokrýt evropskou poptávku. Je otázkou, jestli zvládne zvýšit obrátky ve výrobě. Navíc když zakladatel a generální ředitel automobilky Elon Musk avizoval snižování nákladů a propouštění. "Tesla musí škrty provést a zároveň v příštích měsících zvýšit tempo výroby Modelu 3," napsal Musk v e-mailu zaměstnancům.

Související obsah

Slušné výsledky Modelu 3 v USA pomohly firmě částečně stabilizovat stále křehkou finanční situaci. Musk však zároveň varoval, že "naše výrobky jsou pro většinu lidí stále příliš drahé".
Před lety slíbil, že cenu Modelu 3 srazí pod 30.000 dolarů (zhruba 700 tisíc Kč). Zatím se mu to nedaří, i proto musí hledat cesty, jak výrobu zlevnit.

Cena Modelu 3 v Evropě začíná na 58.800 eurech (1,5 milionu Kč), verze Performance stojí od 68.600 eur (1,8 milionu). To je sice méně než exkluzivnější Model S (2,3 milionu Kč) i Model X (zhruba 2 miliony Kč), ale i “levná“ Tesla pořád stojí hodně nad slibovanou hranicí.

Svoje zákazníky by si i tak měla v Evropě najít, mnozí už čekají v pořadnících. Na úplně masový trh ale s touhle cenovkou zatím asi nezaútočí.

Související obsah

Model 3 můžou evropští zákazníci objednávat zatím jen ve dvou verzích. Long Range s prodlouženou výdrží a pohonem všech kol nabízí dojezd 544 km na jedno nabití, zrychlení 0-100 km/h během 4,8 sekundy a maximální rychlost 233 km/h. Prémiová verze Performance má dojezd 530 km a maximálku na 250 km/h.

Model 3 tak bude elektromobilem s nejdelším dojezdem na evropském trhu. Varianta se středním dojezdem a pohonem dvou kol (a nižší cenou) by měla dorazit později.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Tesla

Důležité Události