Pravidla silničního provozu

Slováci budou hříšníkům na silnicích zabavovat auta. Přitvrdí i jinak

Slováci budou hříšníkům na silnicích zabavovat auta. Přitvrdí i jinak
Zdroj: Profimedia

Přísnější tresty pro řidiče chystá nejen česká vláda. I u našich východních sousedů chtějí přitvrdit, a to výrazně! Policisté například budou moci hříšníkům na místě zadržet auto.

Slovenské ministerstvo vnitra navrhuje tvrdší tresty pro nedisciplinované řidiče. Mnohem vyšší pokuty mají být za používání telefonu za volantem, tvrdě se bude trestat blokování záchranářské uličky, přísnější budou pravidla pro mladé řidiče.

Drsná novela silničního zákona má také dát policistům možnost zadržet auto přímo na místě, pokud hlídka zjistí, že jeho řidič nemá zaplacenou pokutu nebo dálniční poplatky.

Související obsah

Jakmile hlídka v elektronickém systému zjistí, že má řidič dluh z minulosti, může mu vzít doklady a espézetku, dokud šofér dluh neuhradí. Ministerstvo si od tohoto slibuje lepší vymahatelnost pokut, hlavně od recidivistů a zahraničních řidičů ze zemí mimo EU. Platí to podobně třeba v Rakousku nebo Německu.

Řidič bude muset zaparkovat na místě, které mu policisté určí. Pokud nebude dluh uhrazen do 30 dnů, policie zajistí odtah a náklady přičte k vymáhané částce. O auto by se pak měl přihlásit majitel, když nebude reagovat na výzvy a dluh nebude uhrazen, vůz skončí v exekuci a následné dražbě.

Právníci a experti upozorňují, že zabavování aut může narazit u soudů, ale ministerstvo na změně zatím trvá.

Související obsah

Jak to funguje u nás?

I u nás můžou policisté znemožnit řidiči další jízdu tím, že mu zabaví malý technický průkaz. Týká se to hlavně aut, které mají zásadní nebezpečné závady, které určuje vyhláška:

Související obsah

Majitel musí nechat auto odtáhnout do servisu a pak se vydat na STK. Techničák dostane zpět, až po posouzení, jestli závadu nechal odborně odstranit. Policisté takový postup volí hlavně u aut poškozených při dopravních nehodách.

Policisté mohou auto zabavit i v jiných případech, ale musí mít důvodné podezření, že by se řidič vyhýbal přestupkovému řízení nebo že by auto dál používal k trestné činnosti nebo jinému překračování zákona.

Související obsah

Soud pak přihlíží k tomu, jestli je zabavení auta adekvátním trestem. Pak může vůz propadnout státu. Většinou ale hříšník dostane jiný trest a auto se mu vrací.

Další změny na Slovensku

Pokud slovenská novela projde vládou a parlamentem, měla by začít platit od července. Jaké další změny se chystají:

- Zvýšení maximální pokuty za držení mobilů a podobných zařízení během řízení z 50 eur na 100 eur na místě ze 100 eur na 200 eur v správním řízení.

- Lidé na koloběžkách nebo vozítkách segway už nebudou považováni za chodce, ale za řidiče nemotorového vozidla.


- Cyklisté mají toleranci do 0,5 promile alkoholu, ale jen v obci, mimo obce platí nulová tolerance.

- Vytváření záchranářské uličky bude povinné. Za nevytvoření uličky hrozí pokuta 99 eur, za neumožnění průjezdu záchranářů a za zneužití uličky dokonce až 300 eur.


- Řidiči, kteří mají řidičák méně než dva roky, budou pod přísnějším dozorem: Po dvou závažných přestupcích se budou muset podrobit dalšímu kurzu, navštívit dopravního psychologa a absolvovat přezkoušení na policii.

- Pokuta za nezastavení na značce Stůj, dej přednost v jízdě! má být dvojnásobná: 99 eur místo dosavadních 50 eur.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Pravidla silničního provozu

Důležité Události