Jaguar Land Rover

Evropské auto roku: Drsný souboj mezi elektrickým SUV a sporťákem!

Evropské auto roku: Drsný souboj mezi elektrickým SUV a sporťákem!
Zdroj: Jaguar / Renault

Tak tohle bylo hodně těsné vítězství! Elektrické SUV Jaguar I-Pace získalo titul Evropské auto roku 2019. Ale pozor, francouzský sporťáček od Renaultu Alpine A110 zle dotíral. Vyhlášení proběhlo v předvečer autosalónu ve švýcarské Ženevě.

V prvním kole to byla remíza! Souboj o titul Jaguar I-Pace vs. Alpine 110 skončil 250 : 250 na body. Muselo rozhodnout pomocné kolo. Přepočítávalo se, kolik porotců napsalo na prvním místě elektrické SUV a kolik prvních míst získala Alpina. A Jaguár z dodatečného minisouboje vyšel o fous lépe: Jako vítěze ho označilo 18 automobilových novinářů, francouzské auto posbíralo “jen“ 16 prvních míst. Tak těsný výsledek anketa od svého vzniku v roce 1964 nikdy neměla.

Autem roku (COTY) je tedy Jaguar I-Pace.

O udělení titulu každoročně rozhoduje porota 60 evropských novinářů, Česko v ní reprezentuje Jiří Duchoň. Každý člen poroty rozděluje ve finále 25 bodů, přičemž musí obodovat aspoň 5 vozů, nesmí udělit víc než deset bodů jednomu modelu a musí vždy jednoznačně označit auto, které by podle něj mělo vyhrát.

Čistě elektrický I-Pace je první Jaguar, který cenu získal. „Je to nejvíce vzrušující auto, na kterém jsem kdy pracoval," jásal při předávání šéf designu Ian Callum. Britská automobilka Jaguar Land Rover je v poslední době v problémech a velmi prestižní ocenění by jím mohlo nakopnout.

Záznam předávání:

A jak se umístili ostatní finalisté?

3. místo: Kia Ceed (247 bodů)

4. místo: Ford Focus (235 bodů)

5. místo: Citroen C5 Aircross (210 bodů)

6. místo: Peugeot 508 (192 bodů)

7. místo: Mercedes-Benz třídy A (116 bodů)

Do nominace se vždy dostávají nové modely, které v posledním roce automobilky vyslaly na evropský trh. Podmínkou je i více než 5000 prodaných kusů. Vloni vyhrálo Volvo XC40 SUV před malým Seatem Ibizou a BMW řady 5.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události