Jaguar Land Rover

Tradiční značka šokuje: Končíme se spalováním, auta budou jen elektrická

Tradiční značka šokuje: Končíme se spalováním, auta budou jen elektrická
Zdroj: Profimedia

Tato značka je součástí automobilového světa přes 70 let. Je synonymem luxusu a silných motorů. Spalovacích motorů. S tím je teď ale konec.

Britský Jaguar oznámil tvrdou novinu: Od roku 2025 budou všechny jaguary výhradně na elektřinu!

Automobilka Jaguar Land Rover, pod kterou luxusní značka spadá, navíc doplnila, že se spalováním skonči i další tradiční výrobce Land Rover - ten sice chystá první elektromobil až na rok 2024, do roku 2030 se ale taky plně přeorientuje na elektřinu.

Plány společnosti Jaguar Land Rover jsou ambiciózní a docela překvapivé. Vždyť jediným plně elektrickým automobilem je zatím sportovní crossover Jaguar I-Pace, podotýká portál The Verge.

Společnost Jaguar Land Rover taky musela vloni v EU zaplatit za neplnění emisních cílů pokutu v závratné 35 milionů liber (přes miliardu korun).

Související obsah

Jaguar Land Rover je dceřinou firmou indické automobilky Tata Motors, která značky získala od Fordu v roce 2008 a následně je sloučila do jedné společnosti. Ta dál vyvíjí a vyrábí a prodává auta značek Jaguar, Land Rover a Range Rover.

Firma chce zachovat všechny tři své britské továrny a zároveň plánuje do vývoje nových technologií pro své vozy investovat zhruba 2,5 miliardy liber (přes 73 miliard korun).

Související obsah

Připojí se tak k zelené vlně… A splní i cíle britské vlády, která vyhlásila, že Spojené království prodej nových aut s benzínovým či dieselovým motorem od roku 2030 zcela zakáže.

Pokud vše půjde podle plánu, automobilka očekává, že všechny Jaguary a 60 % Land Roverů bude do roku 2030 prodávat s bezemisními motory. V roce 2039 pak chce mít celou výrobu s nulovou uhlíkovou stopou.

Související obsah

Vývoj by měl táhnout právě Jaguar. Ten si má udržet punc prémiové značky, který mu umožňuje účtovat vyšší ceny nezbytné k pokrytí nákladů. Automobilka ale zároveň plánuje sdílet více technologií s mateřskou společností Tata Motors, aby náklady na vývoj snížila.

Land Rover uvede první elektromobil v roce 2024, o rok později už však chce mít na trhu šest plně elektrických modelů.

Související obsah

Britské automobilky nejsou jediné, které musí vzhlížet k plné elektrifikaci. Zákazy spalovacích aut avizují státy po celém světě, například v Norsku má stopka přijít už v roce 2025, ve Francii do roku 2040 a v Kalifornii do roku 2035.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události