Tesla

Tesla znovu vyráží do boje. Musk ukázal zbraň proti elektro ofenzívě

Tesla znovu vyráží do boje. Musk ukázal zbraň proti elektro ofenzívě
Zdroj: Tesla

Guru americké společnosti Tesla Elon Musk režíroval čtvrteční debut své nové zbraně – elektromobilu Model Y. Vůz však přijde na trh až ke konci příštího roku, zájemci si zatím můžou alespoň hrát s konfigurátorem a naklikat si nový crossover podle vlastních představ.

Tesla musí přezbrojit. Před lety prokopávala cestu elektromobilům a v podstatě jí patřil celý trh. Jenomže teď už je to jinak, americký výrobce čelí asijské protiofenzívě, i evropské značky brzy začnou chrlit jeden elektromobil za druhým. Navíc ve stále populárnější kategorii lidových kompaktních SUV zatím neměl Elon Musk čím střílet. Stávající Model X je větší, luxusnější a hlavně výrazně dražší. A po menších SUV je obrovská poptávka i v USA a Číně, kde Tesla právě staví továrnu.

Nový Model Y je postavený na technice Modelu 3, který nedávnou dostal potřebná razítka pro oficiální vstup na evropský trh. S levnějším sedanem bude sdílet až tři čtvrtiny komponentů, což má podle Muska zlevnit a zrychlit výrobu.

 

První vozy Modelu Y budou ale k dispozici až v průběhu příštího roku. Možná... Elon Musk má občas problémy svoje sliby dodržet.

Související obsah

Do prodeje každopádně nejdřív půjde verze Long Range s prodlouženým dojezdem na jedno nabití (až 480 km) a také vyšší cenou: 47.000 dolarů (kolem milionu korun). Základní levnější verze (dojezd 370 km) má být na trhu ještě o rok později, tedy v roce 2021. Její cena bude začínat na 39.000 dolarů (cca 880.000 korun). Cenovky to jsou docela zajímavé. Ostrá verze Performance má stát v přepočtu přes 1,2 milionu korun.

Zákazníci si můžou auta objednávat online a na internetu si také auto přizpůsobí vlastním představám. Tesla už přijímá i rezervace, za které vybírá poplatek 2500 dolarů (zhruba 60 tisíc korun).

Související obsah

Automobilka se s rozšířením nabídky snaží vystoupit ze škatulky výrobce luxusních aut. Koncem února oznámila, že ve snaze snížit náklady přechází výhradně na online prodej, což by jí mělo umožnit snížit cenu všech elektromobilů v průměru o šest procent. Minulý týden však plán pozměnila s tím, že některé kamenné obchody zůstanou otevřené a ceny se sníží pouze o tři procenta.

Nové kompaktní SUV přes svoje rozměry nabídne místo až pro sedm pasažérů díky volitelné třetí řadě sedaček. Tesla si chce zachovat pověst výrobce ostrých elektromobilů, takže Model Y vyladila tak, aby zvládl sprintovat z nuly na sto za pouhých 3,5 sekundy ve verzi Performance. I ostatní varianty se dostanou pod šest vteřin, což je pořád hodně slušné.

Související obsah

Uvnitř vévodí minimalistické palubní desce obrovský dotykový displej infotainmentu, kterým se dá ovládat vše, včetně volitelného systému Autopilot. Na to už jsme si u Tesly tak nějak zvykli.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události