Volkswagen

Skandál šéfa Volkswagenu. Dělníkům připomněl koncentráky!

Skandál šéfa Volkswagenu. Dělníkům připomněl koncentráky!
Zdroj: Profimedia

Úterní výroční akce Volkswagenu se šéfovi koncernu moc nepovedla. Chtěl provolat slávu loňským ziskům a pochválit zaměstnance, jenomže nezvolil zrovna vhodnou formulku. Připomněl nacistický slogan z koncentračních táborů.

“EBIT macht frei!“ provolával šedesátiletý šéf automobilového koncernu Volkswagen Herbert Diess. EBIT znamená zisk před zdaněním a úroky. Diess chtěl připomenout loňské výsledky koncernu a vyzvat dělníky k podobným výkonům.

Jenomže tím spíš připomněl nechvalně známý slogan “Arbeit macht frei“ (práce osvobozuje), který během druhé světové války zneužili nacisté, “zdobili“ jím brány koncentráků.

Diess tak způsobil slušný poprask. Už na výroční akci se ohradilo několik účastníků, další kritika se hrnula hned vzápětí.

Související obsah

A tak šéf koncernu den poté přispěchal s omluvou. "Pokud jsem nechtěně ranil něčí city, je mi to moc líto a omlouvám se," vzkázal. Připustil, že slova nevolil zrovna moudře a že nevědomky nahrál tomu, aby byl jeho výrok zasazen do nesprávného kontextu.

Chtěl prý jen připomenout, že ekonomicky úspěšné značky dostávají v rámci koncernu větší volnost.

Bohužel tím spíš mnohým připomněl propojení Volkswagenu s nacistickým režimem v Německu. Automobilka měla podporu Adolfa Hitlera, který prosazoval ideu levného “lidového vozu“. Zakladatel podniku, rodák z Vratislavic nad Nisou Ferdinand Porsche byl členem NSDAP a Hitler ho stavbou továrny sám pověřil. Fabrika pak za druhé světové války dodávala Wehrmachtu terénní a obojživelné vozy a podílela se na opravách letadel. Dvě třetiny dělníků v té době tvořili lidé dovezení na nucené práce.

Diess loni v dubnu v rámci reorganizace vystřídal v čele koncernu Matthiase Müllera a vydělal si zhruba 8,2 milionu eur (210 milionů korun). Předtím působil jako šéf hlavní koncernové značky VW a za rok 2017 si vydělal 5,6 milionu eur.

Koncern vloni zvýšil provozní zisk o 0,7 procenta na 13,92 miliardy eur (zhruba 357 miliard korun). Čistý zisk koncernu stoupl o šest procent na 12,15 miliardy eur. "Rok 2018 byl pro koncern Volkswagen úspěšným rokem," podotkl Diess.

Kvůli obřím investicím do vývoje elektromobilů chce koncern v příštích pěti letech výrazně šetřit, i v souvislosti s pokračující automatizací výroby bude škrtat tisíce pracovních míst.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Volkswagen

Důležité Události