Za volantem

Máte reakce mladíka, nebo starce? Otestujte se v jednoduché hře

Máte reakce mladíka, nebo starce? Otestujte se v jednoduché hře
Zdroj: JustPark

Jak dobrý jste řidič? Dokážete včas reagovat na nenadálou událost nebo nečekanou překážku na silnici? Vyzkoušejte si, jak rychlé máte reakce, v jednoduché hře.

Stačí kliknout na šipku a pak spustit hru zeleným tlačítkem. Sledujte silnici před sebou a jakmile se objeví symbol STOP, tedy ruka v červeném poli, klikněte nebo stiskněte libovolnou klávesu, případně se dotkněte displeje telefonu.

Dozvíte se, jak rychle jste zareagovali (v milisekundách) a hlavně jakému věku taková reakce odpovídá. Samozřejmě platí poměr: čím rychlejší, tím mladší. Pokud budete opravdu rychlí, hra zobrazí hlášku s pochybností, zda jste vůbec ještě člověk. Naopak pokud budete moc pomalí, aplikace vás nemilosrdně odsoudí jako “velmi, velmi starého člověka“.

Do you have the reflexes of an 18 year old?
Click image to open interactive version (via JustPark.com).

Nepovedl se vám první pokus? Stačí znovu kliknout na zelené tlačítko a můžete si test zopakovat. Párkrát to potrénujte a hned omládnete...

Související obsah

Jednoduchou hru připravila britská společnost JustPark, která se zabývá vývojem aplikací pro snadnější vyhledávání parkovacích míst ve městech. Nejdřív oslovila 2000 lidí starších 18ti let, aby si zahráli. Pak podle jejich výsledků každému věku přiřadila odpovídající reakční dobu.

Hru je samozřejmě třeba brát s nadsázkou. Reakční doba řidiče je časový úsek, který uplyne od vzniku nenadálé události do doby než například šlápne na brzdy. V praxi se pohybuje kolem 1 - 2 vteřin. Kromě věku záleží i na šoférově pozornosti, zraku, fyzické kondici, únavě, zkušenostech, schopnosti předvídat a dalších faktorech. Například závodnici Formule 1 jsou schopni reagovat s prodlevou zhruba 0,3 sekundy.

Související obsah

Sčítá se reakce optická psychická a svalová. Ta optická (od spatření nebezpečí po jeho rozpoznání) trvá podle expertů až 0,7 sekundy. Psychická reakce (vyhodnocení nebezpečí, rozhodnutí) trvá od 0,2 do 0,6 sekundy. A svalová (sešlápnutí brzdy) trvá kolem 0,2 sekundy. Několik setin sekundy pak uplyne od kontaktu nohy s pedálem do začátku brzdného účinku.

Související obsah

Záleží samozřejmě i na úhlu, v jakém se překážka objeví. Rozhodující je také denní doba a počasí. Výzkumy ale třeba prokázaly i negativní vliv hlasité hudby v autě. Ta prodlužuje reakční dobu o 0,16 sekundy, což při rychlosti 100 km/h znamená, že auto zabrzdí o 4 metry dál!

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události