Pneumatiky

Ještě nemáte přezuto? Na tohle si při výměně pneumatik dejte pozor!

Ještě nemáte přezuto? Na tohle si při výměně pneumatik dejte pozor!
Zdroj: Auto Kelly

Sezóna zimních pneumatik je u konce. Zákon nařizuje jejich použití od 1. listopadu do 31. března, pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Naopak přezutí na letní pneu zákon nenařizuje, ale odborníci doporučují s výměnou moc neotálet. Měníte kola sami? Podívejte se, jak správně postupovat a na co si dát pozor.

Proč neotálet s přezutím na letní pneumatiky? Ty zimní při vyšších teplotách ztrácejí své vlastnosti. Prodlužuje se brzdná dráha a snižuje se jejich přilnavost. Za vyšších teplot také zvyšují spotřebu. Odborníci tak rozhodně nedoporučují přes léto “dojíždět“ sjeté zimní gumy.

"Někteří řidiči se domnívají, že jim zimní pneumatiky konstruované na extrémní podmínky zaručí vyšší bezpečnost i v létě. Tato domněnka je mylná, protože směs, ze které jsou zimní pneu vyrobeny, při vyšších teplotách příliš měkne a narůstá tak brzdná dráha vozidla. Zároveň při samotné jízdě dochází k většímu opotřebení gum i zvýšené spotřebě paliva," říká Michal Knor ze společnosti Auto Kelly.

Související obsah

Letní pneumatiky dobře odolávají i rozpálenému asfaltu, přesněji vedou vůz ve stopě a mají nižší hlučnost.

Za hranici pro přezutí se orientačně považují teploty kolem 7° C. Jakmile se dlouhodobě drží nad ní, není nač čekat. Pozornější musí být šoféři, kteří se ještě chystají do hor nebo jezdí v oblastech, kde hrozí ranní mrazíky.

Čeští řidiči s přezouváním většinou nespěchají a čekají na dobré počasí. Během terénního průzkumu společnosti Continental mělo vloni v polovině dubna letní pláště jen necelých 50 procent motoristů.

Výměna svépomocí

Průzkumy zároveň potvrzujík že si řada Čechů (zhruba 40 %) mění kola svépomocí. Se správným vybavením a dvěma sadami pneumatik na discích to zvládnete s přehledem:

Krok č. 1

Máte-li připravenou kompletní sadu letních pneumatik na discích, zatáhněte ruční brzdu, zařaďte rychlost (nebo režim P u automatu) a můžete se pustit na věc. Určitě budete potřebovat kvalitní zvedák, který společně s vaším autem umístíte na rovný a pevný povrch.

Související obsah

Než auto zvednete, je třeba povolit na kolech šrouby. K tomu můžete využít křížový nebo teleskopický klíč. Následně auto heverem zvedněte a teprve pak uvolněné matice zlehka odšroubujete.

Před zvedáním auto radši zaklínujte z obou stran. Po zvednutí je dobré auto pro jistotu podepřít podpěrami.

Krok č. 2

Sejměte kolo a očistěte všechny dosedací plochy, ideálně drátěným kartáčem. "Dosedací plochy jsou náchylné k usazování nečistot. Důkladným očištěním předejdete zkorodování spojů, a tudíž jejich znehodnocení," doporučuje Michal Knor.

Krok č. 3

Nasaďte disky s letními pneumatikami. Šrouby dotáhněte nejdříve ručně. Šrouby utahujte do kříže, tím předejdete křivému nasazení kola. Pro přesné utažení je ideální momentový klíč. Správný utahovací moment je uveden v uživatelské příručce.

"Z důvodu bezpečnosti obouvejte pneumatiky s menší hloubkou dezénu vždy na přední nápravu. Dávejte na všechna čtyři kola stejné pláště, popřípadě dva stejné na jednu nápravu,“ radí Aleš Langer z oddělení Zákaznického servisu Continental Barum.

Krok č. 4

Před první jízdou nezapomeňte zkontrolovat tlak v pneumatikách. Za šest měsíců může kvůli špatnému skladování disků dojít ke snížení tlaku v pláštích až o polovinu.

Související obsah

Nesprávný tlak zvyšuje spotřebu paliva, dochází k nesprávnému opotřebení pneumatik a tím se zhoršuje ovladatelnost vozidla. Proto před tím, než vyjedete na silnici, zkontrolujte tlak a kola případně dohustěte. Správnou hodnotu tlaku v pneumatikách svého auta najdete v uživatelské příručce, na internetových stránkách výrobce i na karoserii vozidla (typicky na vnitřní straně víčka nádrže).

Související obsah

"Jakmile ujedete cca 50 – 100 km je určitě nutné opět zkontrolovat dotažení," upozorňuje Michal Knor z Auto Kelly. Pokud máte na vozidle systém měření tlaku pneu, je vhodné ho před první jízdou "vynulovat", aby se přizpůsobil na nově nasazené pneumatiky.

Plusy a mínusy

Výhody

Přezouvání svépomoci je určitě časově flexibilnější, v servisech bývají na jaře i na podzim fronty nebo dlouhé čekací doby při objednání.

Velkou výhodou je samozřejmě úspora za práci - cena za přezutí jedné sady v pneuservisu se pohybuje od 600 do 1000 korun, přezutí větších kol bude dražší. Uskladnění pneu stojí zhruba 200 korun za měsíc.

Nevýhody

Musíte si pořídit potřebné kvalitní vybavení, na které se můžete spolehnout.

Musíte mít správné podmínky pro skladování pneumatik, v servisu by vám je měli garantovat. Profíci navíc dokážou posoudit stav pneumatiky, nejen podle výšky dezénu, ale třeba podle jejího stáří, odhalí drobná poškození či následky opotřebení.

Svépomocí nedokážete zajistit přesné vyvážení kola, které v pneuservisu provádějí na vyvažovacích zařízeních, pomocí kovového závaží. To se na kola naklepává (u ocelových disků) nebo lepí (u litinových/litých disků). Lepené závaží lze skrýt za paprsek kola, takže pak nekazí vzhled litých kol.

Související obsah

Nesprávně vyvážená kola mohou být nebezpečná a rozhodně se s nimi hůř jezdí. Může dojít k poškození podvozku, vibracím do volantu, většímu opotřebení pneumatik, vyšším provozním nákladům, ale také ke snížení komfortu jízdy.


Při údržbě v pneuservisu se kontroluje:
1) vyváženost kola (pomocí vyvažovacího zařízení)
2) stav disku (buď pomocí vyvaž. zařízení, nebo vizuálně)
3) stav dezénu pneumatiky (např. pomocí posuv. měřidla)
4) tlak pneumatiky (pomocí kalibrovaných měřidel)

Podle interních průzkumů společnosti Continental najezdí český řidič v průměru 15 200 kilometrů za rok, a to na pneumatikách ve stáří zhruba tři a půl roku. Větší porce kilometrů připadá na letní sezonu.

Během terénního průzkumu však Continental zjistil, že v průběhu letní sezony používá letní pláště jen 78 procent řidičů, 21 procent jezdí na zimních a jen jedno procento používá celoroční pneumatiky. U tří procent řidičů se zjistilo, že používají protektorované pláště, tedy pláště, které po prvním opotřebení získaly nový běhoun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události