Prodej aut

Prodáváte ojetý vůz? Podívejte se, jak neztrácet čas ani peníze

Prodáváte ojetý vůz? Podívejte se, jak neztrácet čas ani peníze
Zdroj: Isifa.com/ thinkstockphotos.com

Chystáte se prodat svoje ojeté auto? Kromě ceny je důležité věnovat pozornost vhodnému způsobu prodeje, abyste s výsledkem byli spokojeni a neztráceli zbytečně moc času. Jaký způsob prodeje zvolit?

Autobazar nebo inzerát na internetu? Pustit se do prodeje sám, či využít služeb profesionálů? Každý, kdo prodává ojeté auto, se musí rozhodnout, jakou cestou se vydá. Co obnášejí jednotlivé způsoby prodeje?

Prodej přes internet

Pokud se rozhodnete prodat vůz sami, čeká vás dost práce a budete nejspíš potřebovat pevné nervy. Nejprve musíte auto umýt a vyčistit. Pak dobře nafotit. Zvolit vhodné internetové stránky, napsat dobře inzerát a rozumně stanovit cenu.

Související obsah

"Každý prodávající by měl vzít v úvahu svoje zkušenosti, dovednosti a časové možnosti, které jsou k úspěšnému prodeji ojetého vozu potřeba," říká Pavel Foltýn z Auto ESA.

Když se vám na inzerát nikdo neozývá, může to mít dva hlavní důvody: přestřelili jste cenu, nebo se vám nepodařilo vzbudit u zájemců důvěru.

"Jednotlivci mají omezené možnosti, jak přesvědčit kupující, že vůz nemá právní vady. Kvůli obavám z podvodů roste nezájem kupujících kupovat auta na ulici a doplácejí na to i poctiví lidé. Z toho důvodu končí mnoho samostatných prodejů zklamáním," doplňuje Foltýn.

Související obsah

Když se vám nakonec někdo ozve, počítejte s tím, že bude smlouvat. Často se také stane, že si s vámi zájemce domluví schůzku, ale nepřijde na ni. Další "zájemci" se jen vyptávají po telefonu.

A starosti nekončí ani ve chvíli, kdy se objeví kupec. Když se nakonec s někým dohodnete, měli byste mít pod kontrolou i převod vozidla a provést jej osobně. Zplnomocnit k němu někoho cizího, může být riziko - kupující neprovede převod včas nebo vůbec, případně vám nepošle kopii technického průkazu se zápisem, která je nutná pro ukončení pojistné smlouvy.

Prodej profesionálům

Může se zdát, že prodat vůz soukromě znamená prodej za nejvyšší možnou cenu, kterou vám autobazar nikdy nenabídne. Ne vždy je to ovšem pravda. Spolupráce s profesionály eliminuje mnohá rizika a šetří čas i starosti.

"Naši klienti si velmi pochvalují službu mobilního výkupu. Při jejím využití nemusí s vozem nikam jezdit. Přijedeme domů nebo do zaměstnání, dohodneme výkupní cenu, vůz vyplatíme ihned v hotovosti a na vlastní náklady odvezeme. Samozřejmostí je vyřízení veškeré následné administrativy. Klienti tak vůz prodají s maximální úsporou času a bez veškerých rizik samostatného prodeje," popisuje Pavel Foltýn z Auto ESA.

Samostatný prodej vozu může být velmi vhodný například při prodeji exotických vozů, veteránů nebo technických skvostů, které dokáží ocenit jen znalí nadšenci v různých komunitách. Za taková auta bazar těžko nabídne odpovídající sumu.

Naopak při prodeji běžného vozu, dobře počítejte – možná se vzhledem k ušetřenému času a nervům skutečně služby autobazaru vyplatí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Prodej aut

Důležité Události