Autosedačka

Nebezpečné autosedačky! Neumí ochránit životy dětí, varují experti

Nebezpečné autosedačky! Neumí ochránit životy dětí, varují experti
Zdroj: dTest/ADAC

Autosedačky, které mohou v případě nehody vážně ohrozit zdraví přepravovaných dětí, odhalily poslední nárazové testy. Spotřebitelská organizace dTest proto varuje před jejich koupí a používáním.

Dvě autosedačky, které jsou určené pro nejmenší děti, zcela propadly ve zkoušce čelního nárazu.

"Při nárazových zkouškách jsme odhalili dva nebezpečné modely. Jde o výrobky Babystyle Oyster Carapace Infant a Chicco Oasys i-Size Bebecare se základnou. Společně se zahraničními partnery a německým autoklubem ADAC varujeme před koupí těchto produktů, protože mohou v případě nehody vážně ohrozit zdraví přepravovaných dětí," upřesňuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka spotřebitelského časopisu dTest.

"I když kompletní výsledky testu teprve zpracováváme, v zájmu záchrany dětských životů a zdraví varujeme spotřebitele před koupí nebezpečných autosedaček už nyní," upozorňuje na závažnost nedostatků.

Oba nebezpečné modely podléhají normě i-Size a jsou určeny pro děti do výšky 78 cm (Chicco Oasys i-Size Bebecare) a 83 centimetrů (Babystyle Oyster Carapace Infant), ve voze se instalují proti směru jízdy.

Související obsah

Sedačka Babystyle Oyster je k dostání na českém trhu, dTest proto podává podnět České obchodní inspekci k prošetření vážných bezpečnostních nedostatků. Sedačka Chicco Oasys i-Size Bebecare nebyla na českém trhu v oficiální distribuci, nelze však vyloučit její prodej formou takzvaného šedého dovozu.

Základem testování autosedaček je zkouška bezpečnosti při simulované autonehodě. V laboratorních podmínkách experti měří riziko poranění dítěte při čelním nárazu v rychlosti 64 km/h a při bočním nárazu v rychlosti 27 km/h. Ochrana proti zranění se testuje s figurínami.

BabystyleOyster Carapace Infant se v průběhu čelní nárazové zkoušky zcela uvolnila ze základny a společně s figurínou představující batole byla vržena značnou rychlostí směrem kupředu. Obdobná situace by v reálu mohla vést k velice vážnému zranění dítěte. Příčinou selhání bylo zlomení plastových držáků fixujících kovové tyče, pomocí nichž se upevňuje sedačka k základně.

Také sedačka Chicco Oasys i-Size Bebecare při čelním nárazu zcela propadla. Příčina však byla odlišná, v okamžiku nárazu se vytrhl popruh s přezkou pro zajištění bezpečnostních pásů autosedačky. V důsledku toho nebyla figurína v zádržném systému nijak upoutána. I v tomto případě by tak dítě bylo vystaveno výraznému riziku vážného zranění.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Autosedačka

Důležité Události