úklid

Jarní úklid. 17 tipů jak vyčistit interiér auta, aby bylo jako nové

Jarní úklid. 17 tipů jak vyčistit interiér auta, aby bylo jako nové
Zdroj: Profimedia

Nečistoty ze zablácených a prosolených parkovišť, zimního sportovního vybavení, drobky od jídla, možná i zapomenutý obal od vánočního cukroví. Tohle všechno se dá v interiéru auta po zimě najít. Vrhněte se na jarní úklid. Pomůžou i “lidové“ vychytávky za pár korun. Jízda autem s čistým a provoněným interiérem vás bude bavit.

V autě trávíte spoustu času vy i vaši blízcí, a proto byste péči o jeho interiér neměli zanedbávat. Nemusíte nutně do drahé myčky, pořádný jarní úklid zvládnete sami. Je to ekonomičtější a pocit z dobře odvedené práce je k nezaplacení. Podívejte se na několik tipů, jak si s jarní očistou poradit, pomoci může i pár "babských" rad na závěr.

Rady od profíků:

1. Vezměte to od podlahy

Podlaha auta trpí nejvíce, a proto bývá i nejšpinavější. Začít hezky od podlahy je tedy krok číslo jedna. Vyjměte všechny koberce, vysajte je a gumové případně i umyjte teplou vodou s univerzálním čističem. Potom důkladně vysajte i samotnou podlahu včetně prostoru pod sedačkami a zavazadlového prostoru. “V případě textilních či gumových koberců v kabině auta jde i o bezpečnostní prevenci. Staré, dlouho používané a zohýbané koberce se snadno řidiči připletou pod nohu, a mohou zkomplikovat manipulaci s pedály,“ radí Michal Knor ze společnosti Auto Kelly.

Související obsah

2. Sedět jako v bavlnce

Vysavač ani nemusíte odkládat, protože se vám bude rovnou hodit při čištění sedaček. Ty jsou velmi náchylné k zachytávání nečistot, které ani nemusí být vidět. Pro ty nejodolnější nečistoty můžete použít speciální přípravky určené přímo na sedačky. Pokud často cestujete i se svým domácím mazlíčkem, můžete sáhnout dokonce po speciálních přípravcích na odstranění psích slin. Stejnou péči si zaslouží i kožené sedačky, pro které jsou na trhu dostupné také ošetřující přípravky. Díky nim prodloužíte jejich životnost a zároveň výrazně osvěžíte jejich vzhled.

3. Účinně proti prachu

S prachem si poradíte pomocí utěrek z mikrovlákna, které jemné nečistoty účinně odstraní. Efektivnějším řešením je však použít čisticí prostředek na plasty, který nastříkáte přímo na utěrku nebo použít vlhčené ubrousky na plastové povrchy. Krásně plasty oživí a naleští. Pro zářivý vzhled těchto povrhů použijte oživovače plastů ve spreji, které mají navíc i příjemnou vůni. Sami budete překvapeni, co se po použití oživovačů s interiérem vašeho auta stane.

4. Nezapomeňte na klimatizaci

Pravidelným a důkladným čištěním klimatizace zajistíte její správnou účinnost a zachováte i její delší životnost. V neposlední řadě uděláte i něco pro své zdraví. “Ve výparníku se kvůli kondenzované vodě daří velkému množství škodlivých mikroorganismů, které cestující ve voze vdechují,“ varuje Knor. Hodit se může set pro dezinfekci a čištění klimatizace přes ventilaci. Použití je snadné a čištění nezabere déle než půl hodiny. Bakterie zneškodníte a ochráníte sebe i své spolujezdce.

5. Dokonalý výhled

Dobrý výhled z čistých oken je pro řidiče absolutní základ. Ocení ho ale i spolujezdci. S umýváním a leštěním oken počkejte až na konec, abyste si je během úklidu zbytečně znovu neumazali. Mastný film a šmouhy odstraníte pomocí speciálních sprejů na okna, předejdete tak oslnění od protijedoucích vozidel nebo slunce. Zamlžování oken předejdete sprejem proti mlžení oken, vlhkost v kabině auta pohltí odvlhčovací pytlíčky.

Související obsah

6. Provoňte interiér

Na závěr můžete své auto krásně provonět. Budete se při řízení cítit lépe, protože pěkná vůně vám jízdu zpříjemní. Vedle klasických vonných stromečků můžete sáhnout i po designových osvěžovačích. S příjemnou vůní se někdy podaří získat i vkusný doplněk.


A tady je pár “babských rad“. I ty se mohou hodit:

7. Kartáček na zuby

Starý měkký kartáček pomůže s vyčištěním škvír v palubní desce i se špínou zažranou to textury plastů na palubce, volantu či ve dveřích. A taky třeba ve švech čalounění sedaček.

8. Štětec nebo šroubovák?

Kartáček nestačí? Pro vyčištění hlubších mezer nebo například výdechů ventilace zkuste štětec na malování s dlouhým chlupem, případně omotejte úzký šroubovák hadříkem či použijte plastový nožík obalený bavlněným tampónem. Postupujte opatrně!

Související obsah

9. Všemohoucí soda

Někteří kutilové doporučují jedlou sodu na odstranění skvrn z čalounění. Stačí posypat, nechat pár hodin působit a vysát. Případně dočistit teplou mýdlovou vodou.

10. Ocet s vodou

Podobně prý působí voda smíchaná s octem v poměru 50:50. Namočit, nechat 15 minut působit a otřít vlhkým hadříkem.

11. Vlastní osvěžovač vzduchu

Soda může nahradit i chemické osvěžovače interiéru. Nasypte sodu do malé nádobky (sklenička od marmelády), aby byla zhruba z ¼ plná. Nakapejte do ní 5 kapek esenciálního oleje s vůní dle vlastního výběru a překryjte nádobku prodyšnou látkou. Takový osvěžovač pak pohltí všechny nežádoucí pachy. Stačí ho dát například do přihrádky ve dveřích nebo držáku na pití, občas protřepat a jednou za 6 týdnů náplň vyměnit.

12. Olivový olej

Při leštění kůže a přístrojové desky dobře funguje olivový olej.

13. Jak na staré koberečky?

Pokud máte hodně zaneřáděné textilní koberečky a vyprášení nepomáhá, možná ještě nemusí skončit v popelnici, zkuste je potřít přípravkem na odstranění skvrn a prostě je nacpat do pračky.

Související obsah

14. Zničte šmouhy na oknech

Okna utírejte zevnitř vodorovně a zvenku svisle (nebo obráceně). Nebudete muset zdlouhavě luštit, z které strany vám zůstaly šmouhy, na první pohled poznáte, kde je třeba ještě trochu přitlačit. Stěrače pak lehce potřete leštidlem s alkoholem, budou stírat pěkně dočista.

15. Zubní pasta

Světlomety budou jako nové, když je občas potřete zubní pastou, rozleštíte a pak opláchněte teplou vodou. Pasta je o dost levnější než profi prostředky a výsledek vás překvapí.

16. Co se zvířecími chlupy?

Dostat z čalounění psí chlupy je pořádná dřina. Pomocníkem může být váleček na odstranění vlasů z oblečení, ale nejspíš jich budete potřebovat několik. Někdo s úspěchem používá sprej s vodou a gumovou stěrku na okna, kterou hrne chlupy z navlhčených sedaček. Jiný trik využívá obyčejný nafukovací balonek, na který se chlupy nachytají díky statické elektřině.

17. Kočičí záchod

Další zvířecí trik. Tentokrát se ale týká vlhkosti v autě. Tu skvěle absorbuje podestýlka do kočičích záchodů. Stačí když ji trochu odsypete a necháte v nějaké misce nebo otevřeném pytlíku přes noc v autě. Pokud však máte s vlhkostí dlouhodobé potíže, je třeba najít její zdroj, pořádně vysušit (třeba tepelným zářičem), případně utěsnit místo, kterým se voda dovnitř dostává.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události