Autobusy

VIDEO: Šestnáctiletý kluk sedl za volant autobusu! Všichni jen zírali

VIDEO: Šestnáctiletý kluk sedl za volant autobusu! Všichni jen zírali
Zdroj: TN.cz

Autobus se naučil řídit díky počítačovým simulátorům. Teď už se zdokonaluje za volantem toho skutečného a s karosou zvládá neskutečné kousky. Adamovi Ženíškovi je teprve šestnáct let.

Skutečný autobus poprvé řídil ve čtrnácti. Byl to jeho velký sen. “ Základy mi daly počítačové simulátory. Díky podpoře od rodičů už nějakou dobu mám k počítači poměrně dobré vybavení, takže jsem se dokázal hodně přiblížit skutečnému autobusu, kamionu i autu,“ popisuje šestnáctiletý "šofér" z Děčína.

Před dvěma lety konečně sám převzal volant a zkusil si řídit reálný autobus. Samozřejmě mimo veřejné komunikace, kam ve svém věku nesmí. “Opakované couvání s kloubovým autobusem bez posilovače řízení v úzkém prostoru byla asi nejlepší škola, jakou jsem mohl dostat,“ vzpomíná na zatím největší výzvu.

Související obsah

Nedávno vyrazil sbírat další řidičské zkušenosti na polygon do ostravského Centra bezpečné jízdy Libros. “ Mě to hrozně baví a je to jedna z mála příležitostí, kdy můžu legálně jezdit,“ vysvětluje. Na polygonu zároveň dostal cenné rady od instruktorů a daleké cesty z Děčína rozhodně nelitoval. Podívejte se na jeho jízdy:

Posádka, kterou vezl, byla nadšena. “Karosu u nás řídil už v loňském roce. Tentokrát dorazil ještě s větším nadšením. Je to srdcař, milovník autobusů snad už od narození. Děkujeme za energii, kterou nám svou neskrývanou radostí předal,“ říká Jiří Hanulík z ostravského Librosu.

Adam je do autobusů naprostý blázen. "Vše začalo na hradu Šaunštejn v Českém Švýcarsku, kam mě naši vzali, když jsem byl malý. Je to skalní hrad, kde je velká část cest řešena pomocí žebříků. Nahoru jsem vylezl, dolů jsem už ale nechtěl. Rodiče už byli bezradní a tak mi slíbili, že když slezu, něco mi koupí. Ve finále to byl právě model autobusu,“ popisuje zážitek, který ho ve dvou letech zavedl k autobusům.

Stala se z toho životní vášeň. Adam se zajímá o historické kousky, autobusy fotí, píše o nich. Když má příležitost, vrtá se v motorech, rozebírá různé díly. „U autobusů trávím většinu víkendů a volných dnů, přes týden pak řeším nakupování dílů a podobně. Na ostatní věci tak moc času nezbývá,“ popisuje.

Související obsah

A u autobusů nebo náklaďáků hodlá určitě zůstat. Studuje na průmyslovce obor silniční vozidla. Dělá si řidičák, s parxí určitě problémy mít nebude.

Už zkoušel řídit krátký i kloubový autobus, motorku, osobní auto i náklaďák. Na ostravském polygonu usedl i za volant Tatry Phoenix - podívejte se:

"Předvedl naprosto brilantní výkon na smykové desce. Zkušené řidiče naše deska už mnohokrát potrápila. Adama však nenachytala ani jednou,“ chválí Jiří Hanulík. Libros nabízí jízdy na polygonu a školu smyku na náklaďáku všem zájemcům v rámci zážitkových jízd.

"Naučil jsem se poměrně dost, zaprvé řadit, protože to s tou tatrou není úplně sranda...pak samozřejmě zvládat smyky...Užil jsem si to,“ shrnul svůj zážitek ve Phoenixu Adam.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události