Autobusák

Beznohý řidič autobusu! Lidé se se mnou báli jezdit, říká Aleš

Beznohý řidič autobusu! Lidé se se mnou báli jezdit, říká Aleš
Zdroj: Cesta za snem

Aleš Eger je řidič a motorkář. Řízení vždycky patřilo k jeho životu a on se ho nehodlá vzdát. Ani když na silnici prožil hrůzné okamžiky – po nehodě bojoval o život, přišel o nohu.

Do autobusu nastupuje řidič. Má berle. A jen jednu nohu. Některé cestující ten pohled děsí. "Cestující si mysleli, že je to vtip. Když zjistili, že není, utíkali pryč. Tehdy jsem prožíval muka. Chtěl jsem to vzdát. Věděl jsem ale, že řídím stejně dobře jako ostatní. Abych si vybojoval své místo, musel jsem být lepší," popisuje Aleš Eger (45).

Nemůže být schovaný. Když zkoušel jezdit s linkovým autobusem, musel otevírat lidem prostor pro zavazadla. Ani za volantem svůj handicap neukryje, řídí ve zvláštní pozici. A lidé si všimnou, předsudky působí, mnozí dostanou strach.

"Přišel za mnou pán do kabiny, aby mě pochválil. Pak si všiml, že nemám nohu a utekl. Dnes už vím, že tyto situace mě dělají silnějším. Už se z nich nehroutím," dodává Aleš, který svůj příběh popsal pro spolek Cesta za snem. Ten se svými skvělými projekty snaží vracet handicapovaným radost ze života. Lidé, jako je Aleš, jsou vzorem.

Související obsah

On se totiž nehodlal vzdát. Před pěti lety měl vážnou nehodu na motorce, přišel o pravou nohu, hrozilo, že ztratí i tu druhou. Musel se s tím vypořádat. "Měl jsem štěstí, že jsem to přežil," vysvětluje svůj současný pohled na věc. Po dvou letech se vrátil do plnohodnotného života.

Před nehodou řídil kamion, zkoušel to i s jednou nohou. Ale tahle práce není jen o řízení, musel se postarat o nakládání a vykládaní zboží. Zpočátku to zvládal s protézou, jenže kvůli další problémům ji už nemůže nosit. A tak zkusil autobus, ve kterém mu nakládání odpadlo. “Lidi přece vystupují a nastupují sami,“ směje se Aleš v rozhovoru pro Cestu za snem.

Narazil na úřadech i u lékařů. Nikdo nechtěl mít za jednonohého řidiče odpovědnost. Aleš bojoval, získal potřebnou praxi při řízení s automatem, a nakonec úspěšně absolvoval zkoušku profesní způsobilosti. Bušil na zavřená vrata tak dlouho, dokud mu nedali svolení.

Nejdřív vozil klienty s mentálním postižením, kterým jeho handicap nevadil. Pak přesedl do linkového meziměstského autobusu, kde narazil na první předsudky. A nakonec se stal první českým řidičem městské hromadné dopravy bez nohy.

Související obsah

Už přes rok jezdí pro pražský dopravní podnik. Když musí z autobusu vystoupit a třeba otvírat nájezdovou rampu pro jiné handicapované, cestující pořád zírají. “Dřív jsem hodně pochyboval," přiznává Aleš Eger. Teď už nepochybuje. S předsudky bojuje stále, ale zároveň všem dokazuje, že svou práci s přehledem zvládne.

Dál jezdí i na motorce, sportuje, často je v posilovně, aby vše utáhl i s e svým handicapem. Také pořádá kurzy pro začínající motorkáře, předává zkušenosti a varuje druhé svým příkladem.

Související obsah

"Situace na našich silnicích je žalostná," říká. Vadí mu, že mnozí řidiči ani chodci neumí nebo nechtějí dodržovat pravidla. A hlavně ho štve narůstající agresivita. Vyzývá ke zlepšení mezilidských vztahů (nejen) v silničním provozu. "Když to dokážu já s jednou nohou, tak pro lidi s oběma nohama, je to sranda," dodává sympatický řidič s velkým "Ř".

Aleše a další podobné borce můžete potkat osobně na akci Škoda Handy Tour, která se koná 6. dubna na Autodromu v Mostě. Největší motoristická akce svého druhu u nás má skvělý program a je zdarma – více ZDE. A pokud vás zajímá, co chystá sám Aleš, podívejte se TADY.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události