Klimatizace

Nebezpečné viry v autě. Výrobce našel recept, jak se jich zbavit

Nebezpečné viry v autě. Výrobce našel recept, jak se jich zbavit
Zdroj: Profimedia

Klimatizace v autech jsou vyhlášeným semeništěm mikrobů, které dokážou posádku nakazit všemožnými nemocemi. Obzvlášť po zimě, kdy jsou rozvody vzduchu navlhlé a poskytují ideální prostředí pro plísně. Britská automobilka Jaguar Land Rover přišla s inovativním řešením, jak se nežádoucích organismů zbavit.

Filtry, výparníky, výdechy. Pokud rozvody vzduchu nefungují správně, vhánějí vám do auta nejen alergeny, ale i mikroby, které mohou způsobit zdravotní potíže. Odborníci proto doporučují alespoň jednou ročně klimatizaci vyčistit, vydezinfikovat, zhruba jednou za dva roky vyměnit kabinový filtr.

Jenže ani sebelepší péče nezajistí naprostou ochranu. Mikroby dokážou projít i čistými filtry.

Související obsah

Mnozí výrobci proto začali používat metodu ionizace – předčištění vzduchu pomocí elektřiny, která negativně nabíjí vzduchové částice. Ty pak na sebe nabalují další částečky a vzniklé větší útvary se snadněji zachytí ve filtrech.

Ani tahle metoda ale nefunguje na všechno.

S nejúčinnějším, způsobem, jak ochránit posádku, teď přišel Jaguar Land Rover. Jako první automobilka na světě chce kvůli čistění vzduchu vybavit svoje vozy speciálním systémem UV-C s UV zářením, které má mikroby zneškodnit. Tvrdí, že sníží riziko nakažení posádky o 30 %.

Související obsah

Ultrafialové světlo patogeny spolehlivě zabíjí, ve zdravotnictví se využívá kromě čištění vzduchu i při dezinfekci vody a sterilizaci povrchů. UV lampy navíc fungují i jako ionizátory. Do kabiny by tak měl proudit čistý vzduch.

Průměrný motorista stráví každý rok za volantem přes 300 hodin. Podle expertů Jaguar Land Roveru by tak měla být prevenci před nemocemi v autech věnována větší pozornost. Britský výrobce pro klimatizace ve svých modelech vyvinul speciální ionizační systém teď ho ještě vylepší o UV lampičky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události