Pokuta

Nekompromisní kamery. Řidič dostal pokutu za to, že se škrábal na tváři

Nekompromisní kamery. Řidič dostal pokutu za to, že se škrábal na tváři
Zdroj: Sina Weibo

Kamerový systém napojený na automatické vyhledávání přestupků umí být chytrý. Sám analyzuje snímky a rozpozná, když řidiči za volantem používají telefon, nebo když nejsou připoutaní. Takové hříšníky pak “bonzuje“ a úřady jim rozesílají pokuty. Jenže automatický systém může dělat i dost úsměvné chyby, jak dokazuje tento případ z Číny.

Podle snímku, který pořídil kamerový systém v čínském městě Ťi-nan, to na první pohled může vypadat, že řidič drží u ucha telefon. Ve skutečnost ale v ruce nic nemá a jen se škrábe na tváři. Umělou inteligenci to přesto zmátlo a jeho drbání vyhodnotila jako přestupek, informuje BBC s odkazem na čínská média.

Řidiči skutečně přišla pokuta 50 jüanů (cca 170 korun) a za údajné držení telefonu za jízdy taky vyfasoval dva trestné body. K tomu dostal i fotku.

Související obsah

"Tak jsem byl dneska ráno vyfocen, jak porušuju pravidla, když jsem se dotkl svojí tváře,“ podotkl ke snímku, který zveřejnil na čínské sociální síti Sina Weibo.

Vzkázal, že půjde bizarní pokutu řešit přímo na úřad, jeho stížnosti po telefonu prý nebyly nic platné.

Podle čínského deníku Global Times nakonec s protestem skutečně uspěl a trest byl anulován. Muž dostal vysvětlení, že se systém prostě zmýlil.

Související obsah

Kuriózní případ na sítích rozvířil debatu o tom, co všechno mají úřady prostřednictví kamer možnost sledovat. Po celé Číně funguje v současnosti víc než 170 milionů kamer a do roku 2020 jich má na lidi dohlížet dalších 400 milionů. Mnoho z nich je napojeno na umělou inteligenci, technologie rozpoznává obličeje, ale některé zařízení umí i odhadnout věk, určit etnický původ či pohlaví, dodává BBC.

Související obsah

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události