Škoda

Škoda představila Mountiaq! Jaké má pick-up vychytávky?

Škoda Auto představila pick-up verzi modelu Kodiaq. Jmenuje se Mountiaq a pracovali na něm studenti strojírenského učiliště Škody v Mladé Boleslavi. Do sériové výroby se ale Mountiaq nedostane.

Tým studentů Středního odborného učiliště Škody Auto pracoval na podobném projektu už pošesté. Letos vznikl pick-up na bázi modelu Kodiaq, pojmenovaný Mountiaq. 35 žáků na něm pracovalo osm měsíců, výroba zabrala více než dva tisíce hodin.

Prvotní návrhy začali studenti tvořit už na podzim 2018. Letos v lednu byl definitivně stanoven design a začala praktická realizace. Karosářské a lakýrnické práce probíhaly současně, aby se stihl termín dokončení v květnu.

Mountiaq je podle autorů návrhu připraven na jízdu za dobrodružstvím v terénu, zároveň ale obstojí i ve městě. Z modelu Kodiaq žáci odstranili střchu a vyrobili zadní stěnu pro kabinu řidiče. Oproti Kodiaqu má Mountiaq jen jeden pár dveří a zesílenou karoserii.

 

Jako klasický pick-up musí mít Mountiaq za kabinou ložnou plochu. Autoři také upravili přední a zadní nárazník. Nechybí stupátka u prahů dveří či výklopné zadní víko. Osvětlena je lišta na střeše, ložná plocha, maska, logo na kapotě a také motorový prostor.

Do délky pěti metrů chybí Mountiaqu jen milimetr, široký je 2005 milimetrů a vysoký 1710 milimetrů. "Rozvor činí 2788 milimetrů a hmotnost dosahuje 2450 kilogramů," uvedla Škoda v tiskové zprávě. Mountiaq zvyšují také speciální pneumatiky, které jsou o deset centimetrů vyšší.

Související obsah

Oranžový odstín laku Sunset pak namíchali studenti sami. Mountiaq na první pohled zaujme také zvýšeným sáním a speciálně vyvinutým držákem na naviják, který se bude v terénu v případě uvíznutí hodit.

"Vlastnoruční stavba vozu byla jedinečnou příležitostí pro nás všechny. Mohli jsme uplatnit své teoretické znalosti v praxi," prohlásil jeden z autorů Petr Zemanec. "Nejvíc mě asi potěšila věta, kterou řekl pan Maier (generálního ředitele Škody Bernharda Maiera - pozn. red.), že tohle naše auto by se určitě mělo začít vyrábět," doplnila studentka Melanie Grmolenská.

Podívejte se na záběry z výroby a testování Mountiaqu:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Škoda

Důležité Události