Bentley

Přepychová limuzína, která létá 333 km/h. Prohlédněte si Flying Spur

Přepychová limuzína, která létá 333 km/h. Prohlédněte si Flying Spur
Zdroj: Porsche Inter Auto CZ

Na zbrusu nové platformě vyjíždí třetí generace Bentley Flying Spur. Se svým předchůdcem má společný jen název. Výrobce luxusních vozů v nové řadě propojil komfort limuzíny s dynamikou sportovních sedanů. Podívejte se, jak kombinace přepychu a ostrého svezení dopadla.

Srdcem nového modelu Flying Spur je zdokonalená verze dvojitě přeplňovaného šestilitrového agregátu Bentley spojeného s dvouspojkovou osmistupňovou převodovkou. Vyspělý dvanáctiválcový motor (kvůli emisím umí půlku válců vypínat…) používá uspořádání do ”W”, a je výrazně kratší než srovnatelná jednotka V12 – což přináší lepší rozložení hmotnosti a více místa v kabině.

Nová jednotka TSI dosahuje výkonu 635 koní a točivého momentu 900 Nm. Takže 5,3 metru dlouhé dvouapůltunové luxusní limo s ní dokáže zrychlit z nuly na 100 km/h za 3,8 vteřiny a rozjet se až na 333 km/h.

Dvanáctiválec by měla později doplnit i osmiválcová verze a plug-in hybrid.

Nový Flying Spur má být podle výrobce nejvyspělejší a nejdokonalejší super-luxusní sportovní sedan, jaký kdy vznikl. ”Podobně jako nedávno představený Continental GT je nový Flying Spur výsledkem vývoje od čistého listu papíru a posouvá hranice technologií řemeslného zpracování na novou úroveň definující jízdní schopnosti a kultivovanost v rámci celého segmentu,“ komentuje Adrian Hallmark, předseda představenstva a ředitel společnosti Bentley Motors.

Související obsah

Ruční výroba probíhá v anglickém Crewe, domovské lokalitě automobilky Bentley. A jak už to bývá, ladí se každý detail. Tak třeba: poprvé v moderní éře se na kapotě modelu Flying Spur objevuje vysunovací figurka “okřídleného B”. Elektronicky ovládaná a osvětlená figurka je propojena s uvítací sekvencí osvětlení a systémem bezklíčového vstupu při příchodu řidiče k vozidlu.

Kromě výkonu v Bentley novinku vybavili špičkovými technologiemi, které mají zvýšit pohodlí řidiče a samozřejmě i cestujících na zadních sedadlech čalouněných jemnou kůží (v nabídce je 15 odstínů).

Napříč celou přístrojovou deskou ubíhá dýhový obklad, který pokračuje až do dveří. Do plovoucího středového panelu byla začleněna uživatelsky nastavitelná dotyková obrazovka o velikosti 12,3 palců s jemnou grafikou a nové centrální výdechy ventilace v podobě motivu Bentley pro přední i zadní pasažéry. Styl je vyšperkovaný bronzovými detaily kolem hodin a spínačů či diamantovými vzory prošívání kožených výplní dveří.

Související obsah

Zbrusu nová sedadla mají vyhřívání, odvětrávání, různé režimy masáže, nastavitelné polštáře a naklápění horní části.

K dispozici je i rotační displej - po stisku tlačítka zapalování se otočí dýhou obložená středová část přístrojové desky a odhalí dotykový displej zobrazující tři digitální dlaždice s možností vlastního nastavení. Na druhé straně displeje se objeví tři analogové kruhové ukazatele se zobrazením venkovní teploty, kompasu a časomíry. Třetí strana pak nabízí úplný digitální detox - pohled na dokonalou plochu dřevěné dýhy, pokračující kolem celé kabiny.


Vzadu pasažéři najdou dotykovou obrazovku dálkového ovládání, kterou lze ze středového panelu stiskem tlačítka snadno vyjmout a používat jako dálkový ovladač všech slunečních clon, masážní funkce zadních sedadel nebo klimatizace. Interiér lze vylepšit střešním oknem, táhnoucím se po celé délce vozu.

V Bentley si pohráli i s podvozkem z hliníku a kompozitů. Vůz dostal vyspělejší nastavitelné vzduchové odpružení a natáčecí zadní nápravu pro snadnější manipulaci. Rozvor se proti předchůdci protáhl o 130 mm, zkrátil se přední převis.

Namísto stálého pohonu všech kol s pevným rozdělením hnací síly mezi nápravami v poměru 60:40 má nový model systém rozšířený o spojku, umožňující pohon samotné zadní nápravy. V závislosti na stavu vozovky a prokluzu kol pak automaticky dle potřeby posílá hnací sílu na předek.

Související obsah

Zvenku dostal Flying Spur robustnější a atletičtější křivky. Lesklý černý rastr masky chladiče má chromové lemování a vertikální lamelamy, které odkazují na ikonický Bentley S1 Continental Flying Spur z roku 1957. Ve standardu jsou maticové LED světlomety s detaily pro efekt broušeného křišťálu. Za broušeným prvkem se nově objevuje chromové pouzdro, díky kterému se světlomety třpytí i v neaktivním stavu.

Standardně je v nabídce několik provedení 21" disků kol; na přání jsou k dispozici i dvě jedinečné verze 22" kol Mulliner Specification.

Nový Flying Spur si bude možné objednat již letos na podzim a první vozy si zákazníci převezmou zkraje roku 2020. A cena? No, odpovídající… V přepočtu nejspíš kolem 5,3 milionu korun za dvanáctiválec a přes 4,5 milionu za slabší verzi.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události