CNG

Na dovolenou s CNG: Kde se dá nejvíc ušetřit a jak plánovat cestu?

Na dovolenou s CNG: Kde se dá nejvíc ušetřit a jak plánovat cestu?
Zdroj: Profimedia

Je možné s vozem na stlačený zemní plyn (CNG) dojet po celé Evropě? Kde můžete tankovat? V kterých zemích nejvíc ušetříte? Jak správně naplánovat cestu na dovolenou? Přečtěte si několik základních rad.

“Cena CNG se u nás pohybuje kolem 25 Kč za kilogram. Daňové zvýhodnění CNG je garantováno do roku 2025. Stále tedy platí, že s osobním vozem na zemní plyn ujedete jeden kilometr asi za jednu korunu. U nás tak můžete ušetřit až 50 procent nákladů na palivo oproti naftě nebo benzínu. Ceny CNG se však v různých státech Evropy liší. Srovnatelné s Českou republikou jsou ceny v Rakousku, Slovinsku, Belgii, Itálii, Holandsku a SRN. Dráž je pak ve Švýcarsku, Francii, Dánsku, Švédsku, Norsku a Chorvatsku.” uvádí Pavel Foltýn z Auto ESA.

Kam všude dojedete?

I když plnící stanice CNG nejsou rozmístěny tak často jako čerpací stanice pro naftu a benzín, je cesta k moři všemi směry a do všech evropských států realizovatelná. Auta na CNG totiž vždy mají nějakou nádrž na benzín. Ty však mají různé velikosti. Při bloudění nebo dlouhé vzdálenosti mezi plnícími stanicemi se může hodit rezervní zásoba benzínu v kanystru. Kolik a zda ho budete potřebovat, bude záležet na tom, jakou trasu pojedete.

Související obsah


Jak naplánovat trasu?

Přestože existuje mnoho mobilních aplikací na téma CNG, je dobré vyhledat si odpovídající informace na internetu a naplánovat trasu s ohledem na tankování předem. Aplikace totiž nemusí fungovat vždy správně. Mnoho informací o čerpacích stanicích v zemích, které budete projíždět, naleznete například na stránkách NGVA Europe (The Natural & bio Gas Vehicle Associacion). Důležité jsou zejména informace o adrese, otevírací době a možnostech placení. Ne všude mají nonstop provoz nebo někde není možné platit kartou, například v chorvatském Záhřebu lze platit pouze hotově kunami a ne eury.

Nejoblíbenější Chorvatsko

Chorvatsko má pouze dvě čerpací stanice na CNG. V Rijece a právě v Záhřebu. Z obou měst je to necelých 500 km na jih na Makarskou. Takový dojezd mají pouze nejnovější CNG vozy. “Pokud pojedete až na jih Chorvatska, počítejte s tím, že projedete několik set kilometrů na benzín, hlavně při zpáteční cestě. Což se projeví na zvýšených nákladech. Ale na Istrii jedete s CNG za lepší cenu, než s naftovým nebo benzínovým autem,” uvádí Pavel Foltýn Z Auto ESA.

Související obsah

Ostatní státy

Velmocí plynových aut je Itálie, kde je víc než tisícovka čerpacích stanic. Po ní následuje Německo s necelou tisícovkou plnících stanic na zemní plyn. Česká republika na tom není špatně. Ke státům s hustou sítí patří také Rakousko, Belgie, Holandsko, Švédsko, Švýcarsko. Naopak řídkou síť má Francie a Španělsko. Velkou vzdálenost mezi stanicemi mají na Slovensku, v Maďarsku a ve Slovinsku. Nejméně stanic po cestě k Jadranu pak má zmíněné Chorvatsko.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události