Autoservis

Pozor na opalovací krémy! Můžou nadělat paseku v interiéru auta

Pozor na opalovací krémy! Můžou nadělat paseku v interiéru auta
Zdroj: Ford Europe

Nový výzkum ukázal, že krémy na opalovaní, repelenty či dezinfekční prostředky na ruce mohou poškodit interiér vozidel. Chemikálie nalezené v některých produktech mohou reagovat s povrchy, což způsobuje jejich předčasné opotřebení.

Dávejte pozor při letních cestách k vodě či od vody, pokud budete často řídit natření opalovacím krémem, můžete si poškodit interiér auta. Škodu může napáchat repelent či prostředek na dezinfekci rukou.

"Spotřebitelské trendy se neustále mění a na trh přicházejí stále nové produkty od dezinfekčních prostředků na ruce až po opalovací krémy a prostředky odpuzující hmyz. I zdánlivě neškodný produkt může způsobit problémy, když přijde do styku s některými povrchy stokrát až tisíckrát ročně,” upozornil Mark Montgomery, vedoucí výzkumu v Material Technology Center nedaleko Londýna. Vliv kosmetických prostředků na materiály v autech experti zkoumali pro evropské zastoupení Fordu.

Krémy s vyšším ochranným faktorem proti UV záření obsahují větší množství oxidu titaničitého. Chemická sloučenina kyslíku a titanu může reagovat s plasty a přírodními oleji obsaženými v kůži, například na sedačkách, volantech nebo řadicích pákách. Obzvláště v horku. Nejběžnější aktivní složkou repelentů je zase diethyltoluamid (DEET). “To, co děláme, někdy vyžaduje i trochu detektivní práce. V Turecku se vyskytly případy obzvláště vysokého opotřebení v interiérech vozů a nám se podařilo vystopovat možnou příčinu až k populárnímu dezinfekčnímu prostředku na ruce, který obsahoval 80 % ethanolu, tedy mnohem víc než u jiných prostředků, které jsme kdy viděli,” doplnil další člen výzkumného týmu Richard Kyle.

Související obsah

Týmy Fordu v Duntonu a v německém Kolíně nad Rýnem testují vliv na materiály v autech až při extrémních 74°C. Takové teplotě může být interiér vystaven, když vůz zůstane zaparkovaný na přímém slunci v horkém dni.

V dalších testech odborníci simulují dlouhé vystavení slunečnímu záření na vzorcích bombardovaných ultrafialovým světlem v intenzitě odpovídající nejjasnějšímu místu na Zemi pod dobu až 1 152 hodin (48 dní). A zkouší se také odolnost při teplotách -30°C, kdy jsou materiály nejkřehčí - do plastů opakovaně naráží gumová koule desetkrát těžší než fotbalový míč, aby se zjistilo, jestli neprasknou.

Testují se i plastové přihrádky nebo podložky do zavazadlového prostoru.

Automobilka Ford si nechává odolnost materiálů testovat, aby případně upravila chemickou strukturu ochranných vrstev, přizpůsobila povrchovou úpravu a interiéry ve svých vozech proti opotřebení lépe ochránila. “Když víme, co opotřebení způsobuje, můžeme s tím něco dělat,” dodal Richard Kyle.

Související obsah

Očekává se, že evropský trh s prostředky na ruce, jako jsou desinfekční gely, pěny a ubrousky (z nichž mnohé obsahují ethanol) vzroste do roku 2024 o 60 procent.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Autoservis

Důležité Události