Rady a tipy

I v létě lak trpí! Jak ochránit auto před hmyzem, pylem či pryskyřicí?

I v létě lak trpí! Jak ochránit auto před hmyzem, pylem či pryskyřicí?
Zdroj: Profimedia

V zimě je největším nepřítelem pro lak auta sůl. V létě je to zase hmyz a různé druhy pryskyřic ze stromů. Nejlepší prevencí je proto pravidelná očista. Jak na to?

“Péče o karoserii auta se vyplatí v každém ročním období. Auto se zachovalým lakem najde kupce rychleji a je prodejné za vyšší cenu. Péče o čistotu skel má zase významný vliv na bezpečnost,” říká Pavel Foltýn z Auto ESA.


V myčce nebo sami?

Auto si můžete nechat ošetřit profesionálně, ale připravíte se o možnost seznámit se detailně se stavem vašeho vozu. Také si připravte částku v řádech stovek až tisíců korun. Cena je závislá na tom, jaké technologie v automyčce používají. Jsou ale řidiči, kteří pečují o svého miláčka výhradně sami a náležitě si ji užívají. Na jejich autech je to většinou náležitě vidět.

Související obsah

Nejnovější technologie

Nejúčinnější, ale zároveň nejdražší jsou přípravky na bázi nanotechnologie. Takové přípravky si můžete koupit i sami, počítejte však s vyšší cenou a poměrně složitým a časově náročným postupem. Nanotechnologie vyžaduje ruční práci, technologické přestávky desítky hodin a korekční úkony po několik dalších dnů. Výsledek však stojí za to. Pokud kromě laku ošetříte nanotechnologickým přípravkem také skla, budete překvapeni, jak dlouho vydrží čistá, jak snadno se budou udržovat a jak skvělý výhled budete mít za deště. Nanotechnologická ochrana laku a skel vydrží jeden rok.

Související obsah


Kvalitní autokosmetika

Voskování kvalitními vosky by mělo vydržet funkční minimálně půl roku. Ideální je provádět jej před zimou a před létem. Nejjistějším způsobem, jak voskování správně provést, je postupovat podle návodu výrobce - obecně se jedná o čtyři pracovní operace. Důkladné umytí, důkladné vysušení, nanesení vosku a následné rozleštění. Běžným přípravkem jsou dnes takzvané tekuté stěrače, které se nanášejí na skla, aby odpuzovaly vodu a nečistoty. Nevydrží tak dlouho jako nanotechnologie, ale fungují podobně.

Jak udržovat dosažený výsledek?

Navoskovaná karoserie odpuzuje nečistoty a vrchní vrstva laku je lépe chráněná proti hmyzu, pryskyřicím i pylu z rostlin a nežádoucím látkám a částečkám obsažených v dešti či prachu. Mytí je pak mnohem méně pracné.

Související obsah

V návodech k obsluze nových vozů je doporučeno mytí, vysávání a utírání prachu jednou za týden až dva nebo podle prostředí. Pokud parkujete pod stromy, je dobré také pravidelně vybírat spadané části rostlin zapadlé pod kapotu, pod víko kufru nebo do těsnění ve dveřích. Hromadící se zbytky rostlin mohou způsobit zatékání vody do auta.

“Jednou z nepracnějších operací při očistě auta je čištění skel zevnitř. Čím častěji ji děláte, tím je snadnější. Dobrého výsledku dosáhnete při čištění jednou za měsíc,” doporučuje Pavel Foltýn z Auto ESA.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události