DTest

Vyznáte se v carsharingu? Kdy se vyplatí sdílené auto a jak si ho půjčit

Vyznáte se v carsharingu? Kdy se vyplatí sdílené auto a jak si ho půjčit
Zdroj: Profimedia

V posledních letech je na vzestupu fenomén sdílení a spoluspotřebitelství. Patří sem například krátkodobé pronájmy nebo sousedské půjčovny. A také carsharing, tedy sdílení automobilů mezi více řidiči. Jaké jsou jeho výhody a nevýhody? Za co všechno při využívání carsharingu platíte a jak to vlastně funguje?

Většina lidí využívá auto na dojíždění do práce, na nákupy a o víkendu na cesty za rodinou či na výlety. Vůz je tak v provozu v průměru dvě hodiny denně a po zbytek času stojí ladem. Přitom náklady na provoz nejsou zanedbatelné - sečtete-li platby za povinné ručení, dálniční známku a průběžný servis a přidá-li se k tomu i nějaká závada, mohou sahat k desetitisícům ročně.

Carsharing umožňuje sdílení těchto nákladů mezi více lidmi. ”Uživatelé auta platí pouze za reálný čas, po který vozidlo využívají. Jednotlivé náklady se tak rozloží mezi všechny. Nevýhodou ale může být nižší časová flexibilita. Přece jen si musíte rozvrhnout plány na cestování předem,“ říká Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. “Pokud využijete některou ze společností poskytujících tyto služby, musíte počítat také s tím, že nemají tak široké pokrytí – vozidla k půjčení jsou dostupná jen ve velkých městech,“ dodává.

Počet sdílených aut však stále roste. Jejich množství zvyšují i platformy nabízející takzvaný peer-to-peer carsharing. Ten spočívá v tom, že lidé, kteří svá soukromá auta příliš nevyužívají, je nabídnou k zapůjčení.

Související obsah

Společnosti provozující carsharing zajišťují nákup, průběžný servis a pojištění vozidel. Politiku placení za půjčování aut mohou tyto společnosti mít nastavenou různě. ”V ceně obvykle bývá palivo. Počítat je nutné se složením kauce či uhrazením registračního poplatku. Platí se za dobu užívání auta a za množství ujetých kilometrů. Carsharingy nabízejí i nákup různých předplacených produktů nebo balíčků, které se vyplatí při častějším užívání aut,“ popisuje Eduarda Hekšová.

Mezi výhody potom nepatří pouze úspora peněz. Samotné půjčení auta totiž může být velmi snadné a pohodlné. Na svém mobilu si vyhledáte nejbližší vůz a telefonem ho také otevřete, popřípadě při sjednání smlouvy obdržíte čipovou kartu, kterou otevřete všechny vozy dané společnosti. Klíčky od auta pak najdete například v palubní desce.

Když dojedete do cíle, prostě tam auto necháte. Ne vždy je tedy nutné vracet ho do původní lokace. Samozřejmě vše záleží na podmínkách dané společnosti, ale často mají ve městech vymezené zóny, v rámci kterých je možné auto po jízdě zaparkovat.

Celosvětově největší společností zaměřující se na carsharing je zřejmě car2go, která působí v Evropě, Severní Americe a Asii. U nás můžete využívat alternativy, jako je CAR4WAY, Autonapůl nebo AJO. ”Řidičům v Praze jsou také k dispozici webové stránky mapa.ceskycarsharing.cz, kde lze najít aktuálně volná auta od různých společností. V ostatních městech budete muset využít systém konkrétní společnosti,“ upozorňuje Hekšová.

Carsharing může být alternativou ke klasické městské hromadné dopravě, která nemusí být vždy pohodlná, k taxislužbě, která není nejlevnější, nebo rovnou k vlastnictví auta. Smysluplný je především pro příležitostné řidiče ve velkých městech nebo pro turisty v zahraničních velkoměstech.

Sdílet lze nejen celý automobil, ale také jen místa ve voze. Řidič, který má v autě volno, jednoduše před plánovanou jízdou nabídne, že někoho sveze. Můžete se poohlédnout na sociálních sítích, kde jsou skupiny na spolujízdu mezi městy. Širší záběr má například celoevropský BlaBlaCar, u nás potom jízdaspolu.cz nebo autostop.cz.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu DTest

Důležité Události