Hybrid

Majitelé hybridů zuří. Praha jim ruší výhodné parkování

Stovky tisíc korun investovali lidé do hybridních aut kvůli levnějšímu a jednoduššímu parkování v Praze - teď zjistili, že peníze prakticky vyhodili oknem. Magistrát totiž tuhle výhodu zavedenou minulým vedením hlavního města po roce zrušil. Majitelé hybridů se kvůli tomu chtějí soudit.

Pan Dvorský pracuje a bydlí v Praze, trvalý pobyt v ní ale nemá. Namísto benzínového si koupil o více než sto tisíc korun dražší hybridní model, aby vyřešil to, že nemá nárok na rezidentní parkování.

"Na magistrátu jsem byl před asi dvěma měsíci zařídit si to zvýhodněné parkování. A tam mi řekli, že pro hybridy se nic měnit nebude - že si pouze za rok přijdu obnovit toto oprávnění," řekl TV Nova Drahomír Dvorský.

Nové vedení Prahy ale zvýhodnění, podle kritiků bez dostatečného informování, zrušilo. Hybridní vozy podle něj nejsou dostatečně ekologické.

"Dali jsme to v souladu se zákonem, který je platný od 1. 4. Některá vozidla bohužel produkují tolik emisí jako normální automobily, takže my jsme ty podmínky srovnali," tvrdí náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě).

Související obsah

O zvýhodněné parkování mohlo přijít až několik tisíc lidí. Podle odhadů je totiž v hlavním městě asi 5 až 6 tisíc hybridních vozů. Věc chtějí řešit soudně. Řada z nich se totiž pro investici do hybridů rozhodla právě kvůli výhodnému parkování.

"Ta dohoda s magistrátem není možná. A naopak ta atmosféra je tam velmi vyhrocená. Nezbude skutečně nic jiného, než ta právní cesta, pokusit se o přezkum toho rozhodnutí," řekl majitel hybridu Pavel Šutka.

Magistrát se brání, že jako kompromis výhodné parkování alespoň prodloužil - o tři roky pro ty, kteří si o to do konce dubna zažádali, s platností pro městskou část v místě trvalého bydliště.

"Ty majitelé, kteří nemají trvalé bydliště v Praze, si můžou prodloužit ještě o jeden rok zdarma - v jejich vybrané městské části," radí náměstek pro dopravu Scheinherr.

Související obsah

Vedení města prý nemá obavy z toho, že by hybridy další tři roky příliš zaplňovaly parkovací místa. Ani sami Pražané nemají o podpoře hybridů jasno.

Pražané s hybridy s emisemi pod 50 gramů na kilometr, či automobilů čistě na elektrický pohon, se prý podobných omezení obávat nemusí.

Na tom, jaká je budoucnost aut s alternativním pohonem, se nemohou shodnout zatím ani odborníci. Jedni vidí v autech na elektřinu budoucnost, druzí tvrdí, že jejich výroba zatěžuje přírodu a že budování infrastruktury je drahé a komplikované. Jasno v tom nemají ani v zahraničí.

vbo, Šimon Pilek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události