Rady a tipy

Zapáchá vám auto? Poradíme, co s tím bez zbytečných nákladů

Zapáchá vám auto? Poradíme, co s tím bez zbytečných nákladů
Zdroj: Profimedia

Nelibou vůní jsou nejvíce ohroženy auta kuřáků, rodin s dětmi a zvířaty. Poradíme vám jak na mokré čištění vozu v domácích podmínkách bez profesionálních strojů.

”Mokré čištění interiéru patří k nejdražším položkám v ceníku automyček. Pokud máte chuť a čas, můžete podobného výsledku dosáhnout sami v domácích podmínkách bez drahého stroje na tepování nebo vysavače, který může vysávat vodu. Princip této domácí metody vychází z praxe odstraňování nebezpečných kapalin takzvanou absorbční metodou,“ vysvětluje Pavel Foltýn z Auto ESA.

Při této metodě se používají takzvané sorbenty, které mají vysokou savost. Kde nejsou vhodné granule nebo prášek, používají se absorbční textilie. Právě takové textilie nalezneme v každé domácnosti. Stará prostěradla, utěrky nebo ručníky vám před tím, než je vyhodíte, mohou ještě naposledy posloužit. Budete jich ale potřebovat pěknou hromádku.

Související obsah

Pro mokré čištění zvolte den, kdy je dobré počasí. Hrubých nečistot můžete auto zbavit třeba na čerpací stanici, kde mají myčku a dobrý vysavač. Umyjte auto zvenku a odstraňte z odkládacích prostor všechny věci. Vyndejte podlážky a pečlivě vysajte sedačky, odkládací prostory a podlahu. Posouvejte sedadla, abyste se dostali úplně všude.

Pro další kroky budete potřebovat ruční rozprašovač s ředěným roztokem přípravku na tepování koberců a vody. Nekupujete hotové pěny na čalounění ve sprejích nebo rozprašovačích. Vlastní roztok z koncentrátu vás vyjde levněji. Počítejte ale s velkou spotřebou vody.

Začíná se od stropu a postupuje se směrem dolů přes jednotlivé sedačky, jednotlivá čalounění dveří, a nakonec koberce a kufr. Vybranou část musíte skutečně namočit, ne jenom navlhčit. Nenechte žádné místo suché. Nastříkejte, počkejte až se směs vsaje a znovu nastříkejte. Středně tvrdým kartáčem vytvořte bohatou pěnu.

Související obsah

Pak přijdou na řadu stará prostěradla, utěrky a ručníky, rozstříhané tak, aby vytvořily velkou kouli akorát do ruky. Krátkými rovnými pohyby všemi směry vymačkávejte špinavou vodu z čalounění. Ta se bude vsakovat do textilie. Když cítíte, že čistící textilie je plná špinavé vody, vezměte si další, suchou. Takhle postupně namočíte, vykartáčujete, a nakonec vytlačíte špinavou vodu ze všech čalouněných částí.

Všechny tepované povrchy znovu vyluxujte, abyste odstranili nitě a zbytky z čistících textilii. Bude potřeba umýt okna zevnitř a setřít zbytky přípravku na tepování ze všech plastů. Nakonec nechte vůz na bezpečném místě vyschnout s otevřenými okny.

“Pravidelným mokrým čištěním alespoň jednou za rok udržíte interiér vozu v dobrém stavu a zajistíte si nejen příjemné hygienické prostředí, ale udržíte si i vyšší prodejní cenu vozu na trhu ojetých vozidel,” uvádí Pavel Foltýn z Auto ESA.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Rady a tipy

Důležité Události