Automyčka

Nové bezkontaktní myčky: Jak správně čistit auto a nezničit ho?

Nové bezkontaktní myčky: Jak správně čistit auto a nezničit ho?
Zdroj: Profimedia

Stále více se u nás rozmáhají samoobslužné myčky s takzvaným bezkontaktním mytím. Jak taková myčka funguje a jak co nejlépe využít její výhody? Nepoškodí auto a umyje ho dostatečně?

Kartáč a hadice? V boxech samoobslužné myčky s bezkontaktním mytím nic takového nehledejte. Všechno nahrazuje pouze jedna tlaková pistole, která zvládá všechny potřebné kroky. Technologie s kartáčem není úplně mimo hru, ale boxy s jednou pistolí jsou uživatelsky příjemnější.

Kartáče v těchto myčkách nahrazuje program hlavního mytí, kde z pistole tryská horká voda s rozpuštěným mikropráškem. Auta se tedy nemusíte ničím dotknout.

Související obsah

U každé myčky máte měničku bankovek na mince, která umí rozměnit bankovky až do pětistovky. Součástí myčky je také vysavač a někdy i tepovač textilních koberečků.

Čisté auto vypovídá o majiteli. Pravidelné mytí a péče také pomáhá udržet lak vozu v dobré kondici. Stav laku je hlavním kritériem při rozhodování o koupi ojetého vozu. "Auta se zachovalým lakem mají vyšší prodejní hodnotu a rychleji mizí z prodejní plochy," potvrzuje Pavel Foltýn z Auto Esa.

Hlavní výhodou bezkontaktních myček je, že si můžete sami zvolit, kolik péče vozu dáte. "Povinné" týdenní mytí včetně luxování v nich zvládnete za pět minut za nějakých padesát korun. Pečlivějším mytím si zhruba za sto korun si připravíte auto k dalším kosmetickým krokům s použitím vlastních pomůcek a přípravků. Ty už nepoužívejte v boxu ani v prostoru pro luxování, zdržovali byste ostatní zákazníky. Přesuňte se do odstavné zóny pro tento účel určené nebo si najděte poblíž vlastní místo.

Související obsah

Podle Pavla Foltýna se vyplatí nespěchat. K dispozici máte následující programy: předmytí, hlavní mytí, oplach, voskování, sušení a leštění. Když budete vhazovat mince po jedné, budete mít čas se vrátit k přečtení návodu na stěnách boxu, aniž by utíkal čas.

Najděte si postup práce, který vám vyhovuje. Například předmytí much a hmyzu vyžaduje chvilku pauzu, aby začalo účinkovat. Nechte odmočit i kola a teprve potom spusťte hlavní mytí. Placený čas pak běží, i když nemáte stisknutou spoušť pistole!

Kvůli úspoře času a naházených peněz se vyplácí chodit kolem vozu jedním směrem a začínat vždy u voliče programů. Pistoli držte oběma rukama a hadici udržujte za zády, aby vám nepřekážela. Vždy když obejdete celé auto až k voliči, změňte program a pokračujte v dalším kolečku. Jestli budete stříkat shora dolů, nebo opačně, to je na vás, jen nezapomeňte, že některá místa vyžadují více času než jiná.

Související obsah

Myslete na to, že chvilku potrvá, než nateče do hadice přípravek podle požadovaného programu. Když například spustíte voskování a hned tasíte pistoli, část auta ještě postřikujete čistou vodou, která zůstala v potrubí po předchozím programu oplach. Nevšímejte si toho, udělejte celé kolečko až k měniči a změňte program na sušení a leštění. Chvilku ještě bude tryskat voda s voskem, takže se stihne navoskovat i část auta, na kterou v předchozím kolečku vosk ještě neproudil.

Stejně jako cokoliv jiného, i čištění auta v novém typu myček vyžaduje trénink. Při pravidelném ježdění se postupně naučíte využívat čas na maximum a mít auto čisté za pár minut a pár korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události