Krádež auta

V bezpečí není žádná značka! 5 rad, jak si nenechat ukrást auto

Přestože krádeže aut za posledních deset let u nás poklesly z desetitisíců na tisíce, opatrnosti nikdy nezbývá. Víme, jaká zabezpečení fungují.

“Důvodem poklesu krádeží v ČR je zlepšení prevence ze strany výrobců a majitelů, ale i legislativa, která komplikuje uvedení kradených aut znovu do provozu,” říká Pavel Foltýn z Auto ESA.

Riziko krádeže přesto zůstává pořád vysoké. Podle policejních statistik však není v bezpečí žádná značka. “Běžné vozy se kradou, aby byly rozebrány a rozprodány na náhradní díly. Luxusní vozy se kradou na vývoz do zemí, kde si gangy najdou způsob, jak je uvést do provozu. Našim zákazníkům proto doporučujeme odpovídající zabezpečení. Možností je celá řada,” doplňuje Pavel Foltýn.


Mechanické zabezpečovací systémy

K překonání mechanických zabezpečení zloději potřebují nářadí a jakákoliv manipulace s nimi je zdržuje. A zdržování se jim nehodí. S tyčí na volant si poradí relativně snadno, obtížně však překonávají zámky řadící páky. Na trhu jsou systémy, které s řadící pákou uzamknou i kapotu. Pokud takový vůz chtějí zloději ukrást, nezbývá jim než ho naložit na odtahovku a odvézt.

Související obsah


Elektronické zabezpečovací systémy

Nejjednodušší, ale poměrně účinné jsou tajné vypínače. Dalším stupněm jsou imobilizéry. Pokud auto nedostane správný kód z klíče nebo přívěsku, nenastartuje. Podobně fungují i imobilizéry v dálkových ovládáních. Alarm je vlastně imobilizér doplněný sirénou a různými čidly, například na pohyb uvnitř, otřes nebo náklon.

Nevýhodou elektronického zabezpečení je, že se kódy vysílané klíčem dají skenovat a později použít k otevření nebo i nastartování vozu.

Související obsah

GSM vyhledávací systémy

Když je alarm s čidly propojený s GSM modulem ve voze vybaveném SIM kartou, může auto v případě útoku samo zavolat majiteli nebo poslat SMS. Auto lze lokalizovat podobně jako kterýkoliv mobilní telefon podle přihlášení k jednotlivým vysílačům. Lokalizace není úplně přesná, ale významně pomůže při pátrání po ukradeném autě. Měsíční paušál pro takovou službu nepředstavuje zas tak velkou položku.

Satelitní vyhledávací systémy

Pokud alarm ve voze propojíte s modulem GPS, dostáváte mnohem přesnější informace o poloze ukradeného vozu. Firmy nabízejí tyto služby v různých úrovních. V té nejvyšší vyjíždí za vaším vozem bezpečnostní agentura, která volá i policii. A vy můžete pohyb svého vozu sledovat na mapě na internetu. Tímto způsobem se obvykle chrání majitelé luxusních vozů. Úspěšnost satelitních systémů je tak vysoká, že pojišťovny nabízejí slevu na pojistném. Ta vám může částečně kompenzovat vyšší náklady na provoz služby.

Související obsah

Kombinace několika způsobů zabezpečení

“Uvedené způsoby lze kombinovat. Vodítkem bude porovnání ceny auta s cenou zařízení a případných pravidelných poplatků. Našim zákazníkům vedle satelitního vyhledávání doporučujeme také zámek řadící páky, což je velmi efektivní a účinný nástroj zabezpečení vozu,“ radí Pavel Foltýn z Auto ESA.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události