Porsche

Mohlo to být nejdražší auto historie. Aukce ale prapodivně zkrachovala

Mohlo to být nejdražší auto historie. Aukce ale prapodivně zkrachovala
Zdroj: RM Sotheby's

Měla to být bombastická aukce. Aukční dům Sotheby’s s předstihem a velkou slávou avizoval, že bude dražit Porsche Typ 64 - vůbec první Porsche vyrobené v roce 1939 jako klenot nacistické říše pro závod Berlín - Řím. Cena měla být závratná a očekávalo se, že se sběratelé přetrhnou. Aukce však skončila podivným debaklem.

Mělo vynést minimálně 20 milionů dolarů, tedy skoro půl miliardy korun. Během aukce to vypadalo, že cena šplhá dokonce na závratných 70 milionů dolarů, v přepočtu 1,6 miliardy korun! To by z historického Porsche Typu 64 jednoznačně udělalo nejdražší auto historie.

Jenomže aukce věhlasného aukčního domu Sotheby’s, která se odehrála o víkendu na tradiční přehlídce automobilových klenotů v kalifornském Monterey, záhy zkrachovala.

Sotheby’s přitom dlouho předem rozesílalo tiskové zprávy, spolupracovalo s experty od Porsche, vyhlašovalo, že aukce bude bombastická.

Porsche Type 64 bylo vůbec první auto vyrobené pod touto značkou ve spolupráci s Volkswagenem. Nacistické Německo chtělo úžasný prototyp využít v rámci propagandy při závodu Berlín - Řím.

“Právě se díváme na 60 K10, známou jako Porsche typu 64, jejíž výroba probíhala v dílně ve Stuttgartu v letech 1939 až 1940. Bylo navrženo pro závod Berlín - Řím, který se ale nikdy neuskutečnil kvůli vypuknutí druhé světové války,“ vyhlašoval před aukcí specialista na vzácné kousky stuttgartské značky Andy Prill.

Související obsah

Typ 64 s lehkou hliníkovou karoserií, aerodynamickými tvary a velkou palivovou nádrží byl konstruován tak, aby byl schopný zvládnout maximální rychlost 145 km/h a trať dlouhou 1500 kilometrů. Pod kapotou měl vzduchem chlazený čtyřválcový motor z Volskwagenu s výkonem kolem 40 koní.

Porsche je o to cennější, že jeho majitelem byl legendární zakladatel značky a rodák z Liberce Ferdinand Porsche. V jeho díle později pokračoval i syn Ferry.

Vyrobeny byly údajně jen tři kusy. A to ručně podle dřevěné makety.

První vůz po zrušení závodu propadl Říši a později havaroval. Druhé vyrobené auto sloužilo jako testovací, jenže američtí vojáci ho po válce zničili, když mu drsně uřízli střechu, aby z něj byl kabriolet. Třetí a poslední kus využíval Ferdinand Porsche osobně.

A právě tento kousek byl klenotem aukce.

Ta ale měla od začátku podivný průběh. Přestože se očekávala cena kolem 20 milionů dolarů, dražebník údajně otevřel aukci na třiceti milionech. Padlo několik nabídek a cena stoupla na 70 milionů dolarů!

To by ze starého podivného Porsche udělalo dosud nejdražší vydražený vůz - Ferrari GTO za 48,4 milionu dolarů by porazil na lopatky.

Související obsah

Jenomže přišel matoucí zvrat. I když se na obrazovkách ukazovaly nabídky 30, 40, 70 milionů, ve skutečnosti prý aukce začala na 13 milionech a nejvyšší nabídka zněla nikoliv 70, ale “jen” 17 milionů dolarů.

V tu chvíli nikdo nevěděl, zda jde o chybu prestižního aukčního domu nebo o nepovedený tip. Lidé rozlobeně vykřikovali, někteří odešli. Po mnoha zmatcích byla aukce ukončena.

Podivný průběh aukce zachytily i kamery:

Podle motoristického magazínu Jalopnik se pak RM Sotheby’s omluvili. “Je obtížné stanovit cenu tak jedinečného a historicky významného artefaktu, a navzdory zájmu náročných sběratelů jsme nedokázali mezi prodávajícím a kupujícími najít shodu,” cituje Jalopnik z vyjádření aukčního domu.

“Při otevírání nabídek na Type 64 byly příhozy chybně zaslechnuty a zobrazeny na obrazovce, což v místnosti způsobilo nešťastný zmatek. V žádném případě to nebyl žert ze strany Sotheby’s, spíše nešťastné nedorozumění umocněné vzrušením v místnosti,” dodala aukční síň.

Související obsah

Má unikátní auto nového majitele? Podle všeho spíš zatím zůstává na ocet. RM Sotheby’s sice tvrdila, že aukce nebyla zrušena a 17 milionů dolarů je vysoká nabídka, ale v online katalogu na svém webu uvádí, že je vůz i po zpackané aukci dál na prodej.

Někteří věhlasní sběratelé to označili za totální “provar”, obrovskou chybu, kvůli které Sotheby’s ztrácí důvěryhodnost, nebo dokonce za podvod.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události