Autobazary

Hitem léta je auto, které už se nevyrábí. Lidé tuší, že jich bude málo

Hitem léta je auto, které už se nevyrábí. Lidé tuší, že jich bude málo
Zdroj: Profimedia

Léto je tradičně pro mnoho zákazníků správný čas pro nákup automobilu, což potvrzuje i největší prodejce ojetých automobilů u nás. V žebříčku popularity výrazně poskočil model Škoda Rapid, který se už nevyrábí, a zákazníci předpokládají, že ho brzy bude na trhu nedostatek.

Autobazary hlásí velký zájem zákazníků o model Škoda Rapid. Liftback nižší střední třídy představila mladoboleslavská automobilkou v roce 2012, o rok později přibyl v nabídce prodloužený hatchback s názvem Škoda Rapid Spaceback. Výrobu Škoda postupně ukončovala s rokem 2018, poslední liftbacky vyrobila letos v květnu. Rapidy nahradil nový model Scala.

S ukončenou výrobou paradoxně vzrostla poptávka po ojetých Rapidech. Lidé za tento model v autobazarech v průměru utrácí 272 tisíc korun. ”Letos v létě nás lehce zaskočil zvýšený zájem o modely Škoda Rapid. Často se stává, že s příchodem nového modelu naopak zájem o ten původní mírně klesne. V případě Rapidu se zájem naopak výrazně zvednul a tento model přeskočil i jinak velké suverény Škoda Superb nebo Ford Focus a je čtvrtým nejprodávanějším vozem v našich autocentrech,“ uvedla Karolína Topolová, šéfka společnosti Aures Holdings, která provozuje autocentra AAA Auto.

Související obsah

Poptávka je i po nástupci Škody Rapid, modelu Scala, kterých je ale v bazarech po málu. Mají sotva půl roku, najeto kolem 6000 km a vyjdou v průměru na 457 000 korun. ”Rapid byl od prvopočátku velmi vydařený po designové stránce a zákazníky pozitivně vnímaný. Scala je oproti tomu cenově již méně dostupná, rozdíl je momentálně v průměru 185 000 korun. Přesto i Scala má již nyní spoustu obdivovatelů a v našich autocentrech se tento model často neohřeje ani pár dní,“ doplnila Topolová.

Jinak podle analýzy trhu sítě autocenter AAA Auto v popularitě ojetých automobilů dlouhodobě nedochází k výrazným výkyvům. Nejžádanějšími ojetinami jsou tradičně modely Škoda Octavia, Fabia a Superb, Volkswagen Passat a Golf či Ford Focus.

TOP 10 nejprodávanějších aut v období červen-srpen:

Vzestup oblíbenosti modelu Rapid zvýšil zájem o vozy Škoda nad dlouhodobý průměr. Během léta jich jen autocentra AAA AUTO v České republice prodala téměř trojnásobek oproti automobilům druhé nejoblíbenější značky Volkswagen.

Související obsah

Vzrostl lehce i zájem o benzínové vozy, a to na 52%. V případě karoserií tradičně vedou hatchbacky (31%), kombíky (28%), SUV (18%) a MPV (11%), a to i přes vyšší letní zájem o kabriolety a coupé, kterých se za poslední dva měsíce prodalo dva a půl krát více než v průměru od ledna do května.

Nejoblíbenějšími barvami u aut v létě jsou ty světlé, nejčastěji stříbrošedá (23%) a bílá (16%).

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události