Domácí

Řidiče otravují technologie v autech! Mohou jim však zachránit život

Upozornění od asistenčních systémů v autech jsou podle některých řidičů příliš otravná. Neustále pípají při přejíždění do jiného pruhu nebo brzdí v nevhodnou dobu. Někteří šoféři tak pomocné funkce úplně vypínají. Pokud se ale technologie využívají správně, mohou zabránit neštěstí.

Nové technologie toho umí hodně - samy brzdí, drží auto v pruhu nebo pomáhají s parkováním. Některé funkce ale řidiče příliš rozptylují. "Technologie nemůže působit jako otravný rodič. Nikdo nechce být neustále informován, že neřídí správně," stěžovala si řidička Kristin Kologeová. 

Například auto pana Kašpárka má takových funkcí víc než dost. Polovinu ale vypnul. Vadí mu totiž nestálé upozorňování. "Píská to furt, je to jako někde na pouti," rozčiloval se řidič Petr Kašpárek.

A není sám, za protivná je považuje v průměru 23 procent řidičů. "Důvod, proč to nemají rádi, je proto, že jim to zasahuje do řízení," vysvětlil Stanislav Gálik z AAA Auto. 

A to řadu řidičů rozhodí. Jako třeba funkce držení v pruhu. Na jednu stranu sice usnadní jízdu, ale pana Kašpárka dostala do děsivé situace. "Jel jsem a vjelo mi tam auto. Já to strhnul. Jenže když člověk nedá blinkr, tak vás to vrátí zpátky. Málem jsem to auto srazil," vzpomínal Kašpárek.

Související obsah

Podle experta si může systém myslet, že ridič usnul, když začne opouštět jízdní pruh. "Pokud je nějaký systém opravdu dráždí, tak ať si ho vypnou," poradil dopravní expert Robert Kotal.

Bez některých funkcí si už ale řidiči nedokážou jízdu představit. Vyhovuje jim především tempomat nebo zadní kamera. Chytrá auta však mohou řidiče svádět k tomu, že se přestanou věnovat řízení.

Související obsah

Například řidička z americké Arizony, která řídila autonomní auto, nedávala pozor na cestu a rozhlížela se. Do cesty jí vstoupila jiná žena. Auto ani řidička nezareagovaly včas a chodkyně na následky zranění zemřela.

V některých případech však mohou novodobé systémy život zachránit. Například automatický systém zavolal pomoc muži z Klatovska, který sjel ze srázu.

reg/Simona Šimková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události