ŘSD

Už ho natočili! Takhle kamion schválně blokuje provoz na D1! VIDEO

Na opravované dálnici D1 zuří válka řidičů. Řidiči kamionů i autobusů ve zúžení úmyslně blokují provoz. Vyvolává to zbytečnou agresi, nadávky a vzájemné osočování. Dokazují to i další případy, které šoféři posílají do redakce TN.cz.

Už tak vyhrocenou situaci na modernizované dálnici D1 vyostřují spory mezi řidiči osobáků, kamionů i autobusů. Množí se případy, kdy kamiony schválně vyjíždějí z ucpaného pravého pruhu a blokují provoz i v tom levém. A řidiči osobních aut ztrácejí už tak napjaté nervy.

“Zasílám svůj včerejší zážitek z D1 na cca 196. kilometru. Upozorňuji že kolona stála a jen pomalu popojížděla. Levý jízdní pruh před natočeným kamionem byl zcela prázdný, bezdůvodně ho brzdil!” zlobí se řidič osobního auta, který do redakce poslal video vložené v úvodu článku.

“Sám jsem majitel autobusové a nákladní dopravy a vím že je to velmi náročné na cestách v dnešní době, ale za toto bych svého zaměstnance nekompromisně propustil,” dodává.

Související obsah

A špatné zkušenosti přibývají. "Proč jsou kolony na D1..." vznáší řečnickou otázku autor dalšího videa:

Někteří šoféři kamionů připouštějí, že levý pruh v takových situacích blokují úmyslně. “Dělám to taky, rád a hrdě!!!” vzkázal jeden z profíků. Zároveň přidal vysvětlení, proč: “Až se naučí osobáci zipovat, tak přestanu. To by se mnozí divili, jak se to najednou pohne, když pár osobáků přibrzdíte. Když můžeme čekat my, tak budou i OA!!!”

“Důvod, proč to třeba dělám v kamionu já, je ten, že se vedle mě štve dodávka... A pak už stačí jen malá chyba a je o nehodu postaráno. Dělat to budu i nadále, já nebudu hoblovat kamionem svodidla kvůli nedočkavci…” vzkazuje další kamioňák.

“Vždyť 90 % řidičů ani neví, co je střídavá jízda..... Každý by si to měl srovnat v hlavě sám, ale pokud jedu v pravém a před čumák čtyřicetitunového kamionu mi vletí d…. s audinou, a šlape na brzdu, protože zjistí, že tak nějak nemá kam jet, tak si jen říká o to, abych ho sestřelil, protože žel bohu tenhle kolos opravdu na třech metrech nezastavím….” zní jiný drsný vzkaz.

Kamioňáci tak potvrzují, že blokováním levého pruhu schválně trestají neukázněné řidiče osobních aut. Vadí jim, že nedodržují pravidlo zipu a ve zúžení se před kamiony a autobusy snaží nacpat hned několik osobáků najednou. “Dělají to v domnění, že když zamezí jízdě osobním vozům, tak urychlí průjezd kamionům,” potvrzuje i mluvčí ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

Související obsah

Profesionální šoféři se zlobí i proto, že v levém pruhu jezdí širší auta, než je povoleno. V omezení totiž smí vlevo jezdit jen vozy s maximální šířkou 2,2 metru, což dodávky nebo velká SUV rozhodně nesplňují.

Přesto se rychlejším pruhem snaží kamiony předjet. Jenomže je pak tlačí ještě víc na svodidla a zvyšují riziko nehody, která by už tak komplikovaný provoz na D1 úplně zastavila na dlouhé hodiny.

Na praktiky samovolných soudců za volanty kamionů upozornilo ŘSD tento týden svým příspěvkem na sociální síti.

A vyvolalo tak vlnu vzájemného osočování. “Agrese vyvolává agresi,” podotýká dopravní expert Jan Pechout s tím že řidiče autobusů a kamionů nic neopravňuje k tomu, aby ostatní vychovávali.

Od toho by měla být policie. Ta slibuje, že se na podobné incidenty teď více zaměří její motohlídky. Za porušování pravidel hrozí v podobných případech až desetitisícová pokuta a roční zákaz řízení.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události