Volvo

Volvo věří elektrice. Vývoj spalovacích motorů pouští Číňanům

Volvo věří elektrice. Vývoj spalovacích motorů pouští Číňanům
Zdroj: Volvo

Švédské Volvo chce nabízet kompletně elektrifikovanou produktovou řadu a během šesti let prodávat minimálně půlku aut plně elektrických. Výroby spalovacích motorů se tak zčásti vzdá. Starat se o ni bude nový podnik v rámci čínského koncernu Geely, který švédskou automobilku od roku 2010 vlastní.

O spalovací motory pro auta značky Volvo se bude starat nový podnik. Švédská automobilka dá přednost elektrice.

“Společnost Volvo Cars v rámci své ambice založit veškerý svůj provoz na udržitelném rozvoji v současné době pracuje na vytvoření kompletně elektrifikované produktové řady,” uvedla automobilka a oznámila novou dohodu s mateřskou čínskou společností Geely.

V rámci koncernu vznikne nová firma, která vývoj a výrobu spalovacích motorů od Volva převezme. “Společnosti Volvo Cars a Geely mají v úmyslu sloučit svou stávající výrobu spalovacích motorů do jednoho samostatného podniku, jehož smyslem by bylo založení nové globálně působící dodavatelské společnosti vyvíjející spalovací a hybridní pohonné agregáty příští generace. Navrhované nové podnikání by mohlo automobilce Volvo Cars pomoci více se soustředit na vývoj její modelové řady čistě elektrických vozidel,” potvrzují Švédové.

Související obsah

Volvo by do nového podniku poslalo 3000 zaměstnanců, které by doplnilo zhruba 5 000 lidí, kteří se teď ve společnosti Geely zabývají spalovacími motory, ať už jde o výzkum a vývoj nebo výrobu. Podle vyjádření automobilek by se tak nemuselo propouštět.

Volvo chce, aby v půlce příštího desetiletí tvořila polovinu jejího globálního prodeje plně elektrická vozidla. Druhou část doplní vozidla s hybridními agregáty, které bude dodávat právě nově vzniklá obchodní jednotka. Padesát procent všech vozů mělo být zákazníkům prodáno na základě předplacených služeb. Mimoto automobilka předpokládá, že bude jedna třetina všech vozů, které prodá, vybavena autonomním řízením.

Elektrifikace bude podle švédského výrobce pozvolná. Zatím bude kromě plně elektrických vozidel stále poptávka po efektivních hybridních pohonných jednotkách. “Vozidla s hybridním pohonem potřebují ty nejlepší spalovací motory. Nově vzniklá společnost bude mít k dispozici zdroje, provozní možnosti i odborné znalosti potřebné k finančně efektivnímu vývoji těchto agregátů,“ uvedl nejvyšší šéf Volva Håkan Samuelsson.

Související obsah

V rámci koncernu Geely získají díky dohodě přístup k technologicky vyspělým a efektivním spalovacím motorům i automobilky Proton, Lotus, LEVC a Lynk & Co. Nová firma má navíc dodávat motory i třetím stranám.

Podrobné plány na založení nové společnosti jsou v současné době ve fázi vyjednávání, musí je schválit správní rady automobilek a příslušné úřady.

Společnost Volvo Cars působí na trhu s automobily od svého založení v roce 1927. Vloni prodala 642 253 vozů v přibližně 100 zemích. Majitelem společnosti Volvo Cars je od roku 2010 čínská firma Zhejiang Geely Holding (Geely Holding).

Související obsah

Ředitelství, oddělení pro vývoj produktů, marketingové a správní oddělení mají z většiny sídlo ve švédském Göteborgu. Čínská část ředitelství automobilky Volvo Cars sídlí v Šanghaji. Hlavní továrny jsou v Göteborgu (Švédsko), Gentu (Belgie), Jižní Karolíně (USA) a v Čcheng-tu a Ta-čchingu (Čína), zatímco motory se vyrábějí ve Skövde (Švédsko) a v Čang-ťia-kchou (Čína). Díly karoserie se produkují ve švédském Olofströmu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Volvo

Důležité Události